Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Jakie jest dzisiaj ciśnienie atmosferyczne?

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Barometr służy do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Możesz takie urządzenie wykonać sam.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: barometr,ciśnienie,ciśnienie atmosferyczne

Jak zobaczyć Księżyc?

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Jak w domowych warunkach możemy zobaczyć Księżyc? Czy da się go zobaczyć bez specjalistycznego sprzętu? Przekonaj się sam!

DZIEDZINA: Astronomia,Fizyka Słowa kluczowe: Księżyc,lustro,odbicie,soczewka,soczewka wypukła,teleskop,zwierciadło wklęsłe

Gdzie to powietrze?

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Czy gasiłeś kiedyś świeczkę? Na pewno! Ale co się stanie, kiedy świeczkę ustawimy za różnymi przedmiotami, uda się ją zgasić? Przekonaj się sam!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: powietrze,prawo Bernoulliego

Krem z filtrem

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

W opisach kosmetyków (kremów, pomadek) znajduje się informacja, czy dany produkt zawiera filtr UV. Celem doświadczenia jest sprawdzenie, czy w danym kremie lub innym kosmetyku znajduje się właśnie taki filtr.

DZIEDZINA: Fizyka,Zdrowie Słowa kluczowe: filr UV,fluorescencja,promieniowanie,UV

Elektrochemiczne żarłacze

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Czy folia aluminiowa reaguje z roztworem siarczanu miedzi? Jaki jest wpływ soli na pasywowaną (tzn. ochronną warstewkę utworzoną z tlenków glinu na powierzchni glinu, która stanowi barierę ochronną blokując dostęp do jego powierzchni)? Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z szeregiem aktywności metali, czyli ze zjawiskiem wypierania z roztworów jonów metali mniej aktywnych przez metale bardziej aktywne. Eksperyment ma również zobrazować wpływ pasywacji metali na ich reaktywność.

DZIEDZINA: Chemia Słowa kluczowe: pasywacja,reakcja redoks

Dźwięki muzyki

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Jak zagrać na rurkach pcw? Co sprawia, że dźwięki są wyższe lub niższe? W tym doświadczeniu zbudujecie własną, uproszczoną wersję organów.

DZIEDZINA: Akustyka,Fizyka,Konstruowanie,Muzyka Słowa kluczowe: drgania,dźwięk,instrumenty muzyczne

Dobrze spakowane

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Każdy, kto pakował się w plecak czy walizkę wie, że od tego jak dobrze poukładamy nasze rzeczy zależy, ile się ich zmieści. W doświadczeniu będzie można sprawdzić, o ile mniej miejsca zajmą elementy dokładnie ułożone na płaszczyźnie i w objętości.

DZIEDZINA: Przyroda Słowa kluczowe: upakowanie

Czy Ziemia nosi płaszcz?

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Co wspólnego ma lepkość płynów z płaszczem Ziemi? Dzięki temu doświadczeniu dowiesz się więcej nie tylko o lepkości płynów, ale również o budowie Ziemi.

DZIEDZINA: Fizyka,Geologia Słowa kluczowe: lepkość,płyty tektoniczne,skorupa ziemska,Ziemia

Co przewodzi prąd, a co nie?

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Obwód elektryczny zbudowany z baterii oraz przewodów łączymy z żarówką za pomocą przedmiotów wykonanych z różnych materiałów.

DZIEDZINA: Elektrodynamika,Fizyka Słowa kluczowe: izolator,prąd elektryczny,przewodnik

Cień aerodynamiczny

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Czy tylko słońce daje nam cień? Gdzie możesz schować się przed silnym wiatrem? Czy wystarczy nam drzewo lub słup? Czy za takimi obiektami będą nadal występować ruchy powietrza? Zrób doświadczenie a dowiesz się więcej o zasięgu cienia aerodynamicznego.

DZIEDZINA: Aerodynamika,Fizyka Słowa kluczowe: ciśnienie,powietrze

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE