Cień aerodynamiczny
Autor:
Monika Mazurek
Słowa kluczowe:
ciśnienie,powietrze
Cel doświadczenia:
Czy tylko słońce daje nam cień? Gdzie możesz schować się przed silnym wiatrem? Czy wystarczy nam drzewo lub słup? Czy za takimi obiektami będą nadal występować ruchy powietrza? Zrób doświadczenie a dowiesz się więcej o zasięgu cienia aerodynamicznego.
Spis materiałów:
- metalowy pręt
- papier
- linijka z podziałem milimetrowym/cyrkiel
- nożyczki
- nici
Etapy realizacji:
- Wymierz średnicę papierowych krążków, następnie je wytnij.
- Nasuń pierwszy krążek na pręt, tak aby mógł się po nim przesuwać.
- Drugi krążek umieść tak, aby pozostał nieruchomy. Oba krążki postaraj się ustawić w płaszczyźnie prostopadłej do osi pręta.
- Oba krążki ustaw w pewnej odległości od siebie (możesz testować różne odległości).
- Dmuchnij mocno na krążek nieruchomy i obserwuj co się stanie.
- Zrób kilka lub kilkanaście prób i sprawdź różne położenie krążków na metalowym pręcie.
- Dodatkowo możesz za krążkiem stałym przywiązać cienkie i krótkie nitki, tym samym odsuwając dosyć daleko krążek ruchomy. Dokładnie obserwuj jak zachowują się nitki i krążek ruchomy.
Pytania do doświadczenia:
- W jaki sposób porusza się ruchomy krążek? Dlaczego tak się dzieje?
- Dlaczego kolarze, chcąc jechać szybciej, zmieniają się na pozycji lidera?
- Jak kształt obiektu wpływa na występowanie cienia aerodynamicznego?
Opis zjawiska:
Interpretacje wyników:
W tak zwanej strefie cienia aerodynamicznego lub hydrodynamicznego występuje zazwyczaj podciśnienie. Podciśnienie wytwarza się wskutek „porywania” cząstek ze strefy cienia przez gaz opływający ciało/obiekt. Różnica ciśnień między strefą cienia a otoczeniem powoduje, że gaz z otoczenia, ten zza obiektu wdziera się do cienia, tworząc bardzo często przepływy wtórne. Dlatego w obszarze podciśnienia związanego z cieniem aerodynamicznym za papierowym krążkiem stałym, krążek ruchomy zostanie wessany do cienia.
Ciekawostki:
-
- Jazda samochodem osobowym w bliskiej odległości za ciężarówką, np. tirem. Duży samochód tworzy cień aerodynamiczny (rozpycha na boki powietrze przed maską) i mniejszy samochód nie ma zapotrzebowania na duże spalanie paliwa.
- Jeśli na wodzie płynie długi statek, to dziób tego statku tworzy falę dziobową (musi rozepchać wodę na boki przed dziobem).