Konkurs KMO na Pikniku Naukowym

Konkurs

KMO na 27. Pikniku Naukowym

Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Lubicie zadziwiające doświadczenia i eksperymenty? Znacie różne „nielogiczne” eksperymenty i iluzje? Interesują Was poruszające wyobraźnię zjawiska? Chcecie pokazać innym, jak niesamowita i zaskakująca potrafi być nauka? Jeśli tak, dołączcie do stanowiska KMO na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, organizowanym pod hasłem Nie do wiary!

Miejsce i termin: Warszawa PGE Narodowy, 15 czerwca 2024 r. godz. 11-20

Udział klubu w Pikniku Naukowym to możliwość zaprezentowania swoich pasji na największej imprezie plenerowej o tematyce naukowej w Europie. To także wyjątkowa przygoda, okazja do poznania klubowiczów i klubowiczek z różnych miejscowości w Polsce i zagranicą oraz doświadczenie rozwijające umiejętności organizacyjne, współpracy i komunikacji.

Na czym polega udział Klubów Młodego Odkrywcy w Pikniku Naukowym?

 • Na stanowisku KMO na Pikniku Naukowym wystąpi 6 Klubów Młodego Odkrywcy – laureatów ogólnopolskiego konkursu „KMO na 27. Pikniku Naukowym PR i CNK”. Kluby będą pracowały w turach. Oprócz klubów z Polski na stanowisku zaprezentują się kluby z zagranicy.
 • Każdy klub w swojej turze będzie wykonywał 2-3 doświadczenia i eksperymenty według pomysłów zgłoszonych do konkursu. W dopracowaniu pomysłów i przygotowaniu się do Pikniku Naukowego pomogą klubom edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik.
 • Doświadczenia i eksperymenty przeprowadzane na Pikniku Naukowym powinny być ciekawe, oryginalne, bezpieczne, oparte na wiedzy naukowej i angażujące zwiedzających.
 • Dzień przed Piknikiem Naukowym kluby wezmą udział w spotkaniu integracyjnym w Centrum Nauki Kopernik.

Jak zgłosić się do konkursu?

 1. W ramach klubu stwórzcie 4-osobowy zespół, który razem z opiekunem klubu przygotuje doświadczenia i eksperymenty oraz weźmie udział w Pikniku Naukowym.
 2. Opracujcie w klubie pomysły na doświadczenia i eksperymenty związane z tematem przewodnim „Nie do wiary!” i opiszcie je w formularzu zgłoszeniowym.
 3.  Opiekun klubu przesyła formularz zgłoszeniowy pod adresem kmo@kopernik.org.pl do 14 stycznia 2024 r.

Pomoce do opracowania pomysłów:

 • Więcej informacji o temacie i możliwych interpretacjach znajdziecie w poradniku dla wystawców, str. 5-11. 
 • Film „Chodź, pokażę ci coś niezwykłego!” – znajdziecie w nim wskazówki, czym powinny charakteryzować się doświadczenia i eksperymenty na piknik naukowy i jak je przygotować.

Harmonogram działań

3 i 9 stycznia – spotkania informacyjne

14 stycznia – termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu

do 19 stycznia – ogłoszenie wyników konkursu

do 4 lutego – dopracowanie przez kluby scenariuszy i opisów 2-3 doświadczeń i eksperymentów, które wykonacie na Pikniku (we współpracy z pracownikami Centrum Nauki Kopernik)

luty – czerwiec – przygotowanie doświadczeń zgodnie ze scenariuszami, w tym zebranie materiałów oraz przygotowanie do pracy z osobami odwiedzającymi stanowisko

14 czerwca – spotkanie integracyjne w Centrum Nauki Kopernik

15 czerwca – 27. Piknik Naukowy na PGE Narodowym

Dowiedzcie się więcej

Zapraszamy na spotkania informacyjne online:

 • 3 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 link do Zooma (identyfikator: 823 3043 7618, hasło: 788021)
 • 9 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 link do Zooma (identyfikator: 851 9906 1963, hasło: 967383)

Pytania możecie kierować także e-mailowo pod adresem agata.rowny@kopernik.org.pl

Dokumenty

Regulamin konkursu KMO na 27 Pikniku Naukowym

Zal_1_Piknik-formularz zgłoszeniowy.docx

Zal_2_Piknik-deklaracja uczestnictwa.docx

zał. 3 – Regulamin Pikniku – impreza masowa


Konkurs

KMO na 26. Pikniku Naukowym

Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Rewolucje naukowe

Przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń: 11 grudnia (niedziela) do godz. 23.59.

Wykonujecie w klubie wiele doświadczeń i eksperymentów. Są wciągające, dostarczają Wam frajdy, pozwalają zrozumieć różne zjawiska. Spójrzcie na nie w nowy sposób! Może opowiadają o ważnym odkryciu, które zmieniło ugruntowany i rozpowszechniony wcześniej pogląd? A może wiążą się z historycznym momentem zrozumienia czegoś, czego się nie rozumiało? Mówiąc ogólniej, odzwierciedlają rewolucje naukowe?

Brzmi ciekawie? Zróbcie je na 26. Pikniku Naukowym! Dzięki temu możecie pokazać zwiedzającym efekty rewolucji naukowych, uzmysłowić, jakie wynalazki (w tym urządzenia codziennego użytku!) zawdzięczamy poszczególnym rewolucjom oraz wspólnie zastanowić się, jak rewolucja w jednej dziedzinie wpływa na rozwój innej. I budować zaufanie do nauki.

Szersze omówienie tematu „Rewolucje naukowe” i więcej wskazówek znajdziecie w przewodniku i nagraniu wystąpienia dr. Łukasza Lamży ze spotkania z wystawcami (link w przewodniku).

Miejsce i termin 26. Pikniku Naukowego: Warszawa, PGE Narodowy, 27 maja 2023 r.

Jeśli chcecie wziąć udział w Pikniku Naukowym, wystartujcie w konkursie „KMO na 26. Pikniku Naukowym”. Wybierzcie pięcioosobowy zespół reprezentujący klub (czterech klubowiczów* i Opiekun KMO) i wypełnijcie krótki formularz, w którym:

– opiszecie, jakie macie doświadczenie w pracy na piknikach i festiwalach naukowych,

– przedstawicie, co jest dla Waszego klubu ważne w eksperymentowaniu na piknikach i festiwalach naukowych i podacie przykład doświadczenia,

– podzielicie się pomysłem na doświadczenie związane z tematem „Rewolucje naukowe”,

– zastanowicie się, jak Wasz klub może wykorzystać udział w 26. Pikniku Naukowym w dalszej pracy.

Formularz przyślijcie pod adresem kmo@kopernik.org.pl do 4 grudnia . Przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń: 11 grudnia (niedziela) do godz. 23.59.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy sześć klubów, z którymi będziemy kontynuować prace. W klubie stworzycie scenariusze doświadczeń, a podczas Pikniku Naukowego przeprowadzicie te doświadczenia na stanowisku KMO. W przygotowaniach będą Wam towarzyszyć pracownicy Centrum Nauki Kopernik.

W czasie wydarzenia CNK zatroszczy się o Wasz nocleg i wyżywienie. Opiekunowi klubu za pozostałe przygotowania i organizację przyjazdu przysługuje wynagrodzenie (szczegóły w regulaminie).

Harmonogram działań

4 grudnia – termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu

ok. 15 grudnia – webinarium dla laureatów konkursu, w tym omówienie Waszych pomysłów

do 15 stycznia – wypracowanie scenariuszy 2-3 doświadczeń, które wykonacie na Pikniku, we współpracy z pracownikami Centrum Nauki Kopernik

do 25 stycznia – dopracowanie krótkich opisów promujących Wasze doświadczenia

luty – maj – przygotowanie doświadczeń zgodnie ze scenariuszami, w tym zebranie materiałów oraz przygotowanie do pracy z osobami odwiedzającymi stanowisko

26 maja – wieczór integracyjny w Centrum Nauki Kopernik

27 maja – 26. Piknik Naukowy na PGE Narodowym

Dokumenty

Regulamin konkursu ‚KMO na 26. Pikniku Naukowym’

Zal_1_Formularz zgłoszeniowy

Zal_2_Deklaracja_uczestnictwa

Zal_3_Regulamin Pikniku_Naukowego_imprezy masowej

Strona Pikniku Naukowego

Laureaci konkursu

 • KMO Babiniaki z Babina, woj. mazowieckie

Opiekun: Barbara Kustra

 • KMO Exodus z Zambrowa, woj. podlaskie

Opiekun: Lidia Grad

 • KMO Fahrenheit z Rumi, woj. pomorskie

Opiekun: Agnieszka Winiarska-Furtak

 • KMO Milionerzy ze Stobiernej, woj. podkarpackie

Opiekun: Katarzyna Hałys

 • KMO Neutrino z Gliwic, woj. śląskie

Opiekun: Małgorzata Szymaszek

 • KMO Ciekawi świata z 25 / Poszukiwacze z 5 z Zabrza, woj. śląskie

Opiekun: Barbara Szymańska-Markowska


Konkurs KMO na 25 Pikniku Naukowym

Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Kluby KMO!

Nadchodzi wielkie święto popularyzacji nauki – Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, jak co roku, nie może na nim zabraknąć Klubów Młodego Odkrywcy! Dlatego też ogłaszamy konkurs, którego Laureaci zostaną zaproszeni do aktywnego udziału w Pikniku!

Hasło tegorocznego 25. Pikniku Naukowego to „WODA” temat równie szeroki, co głęboki, całkiem codzienny, jednocześnie dający możliwość niekonwencjonalnego podejścia.

Weźcie udział w konkursie i zaskoczcie nas swoimi pomysłami na nowatorskie, zaskakujące scenariusze doświadczeń, eksperymentów lub pokazów.

Zapraszamy wszystkie Kluby zrzeszające klubowiczów powyżej 12 roku życia. W ramach zgłoszenia należy wypełnić Formularz i przesłać go na adres kmo@kopernik.org.pl.

Na wypełnione formularze zawierające Wasze pomysły na przedstawienie tematu przewodniego 25. Pikniku Naukowego czekamy aż do 10 stycznia 2022r.

Wygraną w konkursie jest udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Będziecie mogli podzielić się swoimi eksperymentami i pokazami z odwiedzającymi Piknik. CNK zatroszczy się o Wasz nocleg, wyżywienie i zwróci koszty podróży ( szczegóły w regulaminie)

Piknik odbędzie się na żywo 21 maja 2022 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie i będzie mogło wystąpić na nim aż 6 Klubów.

Wasze Zgłoszenia zostaną ocenione w kategoriach:

 • interaktywności – Scenariusz powinien nie tyle przekazywać wiedzę naukową, co umożliwiać zwiedzającym aktywny udział w nim poprzez samodzielne eksperymentowanie.
 • ciekawości – Scenariusz powinien zawierać treści, które mogą zainteresować zwiedzających. Scenariusz powinien być zaprezentowany w sposób, który zachęci zwiedzających do pogłębienia swoich doświadczeń i wiedzy, rozbudzi ich ciekawość.
 • oryginalności – Scenariusze powinny wykorzystywać autorskie, mało znane lub przedstawione w nowatorski sposób doświadczenia, dzięki którym zwiedzający dowiedzą się czegoś nowego.
 • naukowości – na ile zaproponowane Scenariusze pokazują prawdę naukową, prezentują rzeczywiste zjawisko.
 • bezpieczeństwa – Scenariusze wykonywane w Namiocie Organizatora muszą być bezpieczne zarówno dla Uczestników, jak i dla zwiedzających 25. Piknik Naukowy. Spis substancji uznanych za niebezpieczne znajduje się w Regulaminie.

Jeśli nadal nie jesteście przekonani, czy warto się zgłosić i wystąpić na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, może przekonają Was członkowie społeczności Klubów Młodego Odkrywcy, mający doświadczenie w prezentowaniu się na piknikach i festiwalach naukowych w Polsce i za granicą:


Dokumenty Dla Was:

 

Regulamin Konkursu

Formularz Zgłoszenia

 

Deklaracja uczestnictwa

Formularz Zwrotu Kosztów Podróży

Regulamin Korzystania z Namiotu CNK

 

Anna Mikucka