Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Czy można złapać powietrze w wodzie?

Data dodania: 11.02.2020 Autor: Administrator

W tym doświadczeniu klubowicze sprawdzą, jakie właściwości ma powietrze. Wykonując zadanie, zobaczą, jak można je złapać i uwięzić w naczyniu!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: gęstość,powietrze,woda

W poszukiwaniu Słońca – gra terenowa

Data dodania: 27.01.2020 Autor: Administrator

Uczestnicy gry poszerzą swoją wiedzę na temat Słońca. Spróbują ustalić, dlaczego jest takie ważne dla życia na Ziemi. Sprawdzą, czy jest pożyteczne czy groźne? Zbudują kompas, który pozwoli im określić kierunki świata.

DZIEDZINA: Zajęcia Terenowe Słowa kluczowe: energia,słońce

Osmozowe granie

Data dodania: 24.01.2020 Autor: Administrator

Celem doświadczenia jest zaobserwowanie zjawiska osmozy, czyli w tym wypadku przenikania przez błony półprzepuszczalne cząsteczek wody do wnętrza nasion, co powoduje ich pęcznienie.

DZIEDZINA: Biologia,Przyroda,Sensoryka Słowa kluczowe: nasiona,woda

Po co nam dotyk

Data dodania: 13.01.2020 Autor: Administrator

Czy wychodząc zimą na dwór, pamiętasz o zakładaniu rękawiczek? Pewnie nie zawsze. Sprawdźmy, czy łatwo jest wykonywać proste czynności, gdy niska temperatura osłabi nasze odczuwanie dotyku.

DZIEDZINA: Fizjologia człowieka,Fizyka Słowa kluczowe: dotyk,temperatura

Zobacz tęczę

Data dodania: 13.01.2020 Autor: Administrator

Klubowicze odkryją, co to jest tęcza i jak powstaje. Zaobserwują, jak działa pryzmat. Odkryją różne rodzaje pryzmatów. Spróbują znaleźć sposób na stworzenie tęczy.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: pryzmat,światło,tęcza

Czy rośliny mają gruczoły ?

Data dodania: 28.10.2019 Autor: Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli

Uczestnicy doświadczenia, z zastosowaniem mikroskopu lub lupy, poszukają odpowiedzi na pytanie - Czy rośliny mają gruczoły ? Zobaczą fascynujący świat roślin. Dotkną ciekawe substancje produkowane przez rośliny.

DZIEDZINA: Biologia,Chemia Słowa kluczowe: lupulina,włoski gruczołowe

Czy rośliny produkują śmieci?

Data dodania: 26.10.2019 Autor: Olsztyńskie Centrum Edukacji Nauczycieli

Klubowicze zobaczą świat roślin widziany pod powiększeniem. Zaobserwują ciekawe elementy budowy cebuli. Zdecyduję, czy można nazwać je "śmieciami".

DZIEDZINA: Biologia Słowa kluczowe: kryształy szczawianu wapnia,kwercetyna

Karmelowa wróżba (lizaki z karmelu)

Data dodania: 21.10.2019 Autor: Administrator

Klubowicze pod nadzorem opiekuna odkrywają właściwości cukru, robiąc lizaki z karmelizowanego cukru. Każdy z nich sam wylewa masę karmelową na papier do pieczenia, nadając wyjątkowe kształty stworzonym przez siebie lizakom. Co przypominają swoją formą smakołyki? To już zależy od wyobraźni klubowiczów. Może to być wróżba na przyszłość. Warto w trakcie zajęć zaznaczyć, że lizak to nie najzdrowsza przekąska.

DZIEDZINA: Chemia,Fizyka,Matematyka Słowa kluczowe: карамелизация,карамель,сахар

Dzwon nurkowy dla chusteczki

Data dodania: 30.09.2019 Autor: Administrator

Podczas doświadczenia klubowicze wykonają dzwon nurkowy i przekonają się, jak działa. Sprawdzą, czy da się zanurzyć chusteczkę w wodzie i jej nie zamoczyć.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: давление воды,кессоны,сжатие воздуха

Cień, półcień i w cieniu

Data dodania: 30.09.2019 Autor: Administrator

Podczas doświadczenia klubowicze przekonają się, w jaki sposób powstaje cień. Sprawdzą, czym cień różni się od półcienia oraz co się stanie, gdy wyciętą z kartonu i przymocowaną do patyczka figurę (np. zwierzęcia) – umieszczoną przez nich między ekranem a źródłem światła – oświetlą tylko częściowo lub gdy oświetlą ją kolorowym światłem. Przed eksperymentem samodzielnie przygotują szablony oraz kartonowe figury.

DZIEDZINA: Fizyka,Sensoryka Słowa kluczowe:

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE