Aktualności

Zobaczyć niewidoczne - webinarium z cyklu Akademia KMO

Podczas spotkania porozmawiamy o falach elektromagnetycznych oraz zagłębimy się w tajemniczy świat fluorescencji. Dowiemy się, czym jest fluorescencja i jakie ma praktyczne zastosowania. Będziemy mieli okazję uczestniczyć w fascynujących eksperymentach na żywo. Spotkanie poprowadzą trenerki KMO: Barbara Szymańska-Markowska i Anna Władkowska. Bądźcie z nami!

Fluorescencyjny kwiat, fluorescencyjne kulki żelowe i świecące gumowe jajo… Na spotkaniu poznacie kilka doświadczeń, które na pewno spodobają się Waszym klubowiczom i klubowiczkom i wciągną je w eksperymentowanie związane ze zjawiskiem fluorescencji na długo. Przygotujcie latarki: UV i tradycyjną oraz wybrane substancje z listy, zgaście światło w pokoju i odkrywajcie fascynujące efekty także samodzielnie przed ekranami komputerów.

Poznając zjawisko fluorescencji trudno pominąć temat fal elektromagnetycznych. Poświęcimy mu część spotkania, oczywiście w sposób praktyczny z wykorzystaniem ciekawych doświadczeń i sprzętów codziennego użytku. Zachęcamy do zbudowania własnego spektroskopu!

Zobaczyć niewidoczne – opis doświadczeń (plik pdf)

Przygotujcie:

  1. Budujemy spektroskop:

– Rolka po papierze toaletowym,

– Płyta CD,

– Tekturka,

– Taśma klejąca,

– Nożyk/nożyczki.

2. Odkrywamy fluorescencję:

– Latarka UV i latarka na światło białe,

– Wybrane substancje: kapsułka witaminy B6 i B12 / tonik z chininą / farbki fluorescencyjne, mazaki, zakreślacze / związki chemiczne: rodamina B, rywanol, fluorosceina / naturalnie występujące substancje: kora kasztanowca, chlorofil, minerały (fluoryt, sodlit) oraz chlorofil / jajko kurze.

Informacje praktyczne

Termin: 24 stycznia, godz. 18.00

Link do spotkania

Identyfikator spotkania: 830 0786 1203
Kod dostępu: 840128


Spotkanie „Zobaczyć niewidoczne” odbędzie się w ramach ścieżki tematycznej „Trenerzy KMO” –  spotkania z trenerami KMO z całej Polski”. Po chwilowym pandemicznym zwolnieniu, wracamy do aktywnej współpracy z trenerami KMO, którzy będą prowadzić warsztaty na żywo i on-line dla całej społeczności. Na potrzeby Akademii przygotują i poprowadzą trzy autorskie webinaria i podzielą się swoją ekspercką wiedzą.

Zachęcamy do aktywnego udziału w spotkaniach, rozmów na żywo i na czacie oraz włączenia kamerek. Spotkania nie są nagrywane.

Więcej o Akademii KMO

Data dodania: 17.01.2024 Autor: KMO Data wydarzenia: 24.01.2024 Miasto: online