Aktualności

Akademia KMO - nasze webinaria eksperckie

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Akademii KMO – serii 9 comiesięcznych spotkań w międzynarodowym gronie opiekunów, partnerów i trenerów. Będziemy spotykać się regularnie – w każdą drugą lub trzecią środę miesiąca o godzinie 18:00, żeby razem eksperymentować, poznawać się i uczyć się od siebie nawzajem. Początek już 27.09.

Webinaria – inspiracje do wykorzystania na spotkaniach klubu i zajęciach w szkole – mają trzy bloki tematyczne:

 1. Eksperymentuj z Adamem to spotkania, podczas których razem z Adamem Zahlerem i Małgorzatą Ratkowską będziemy zagłębiać się w jeden eksperyment, uczyć się jak go rozwijać podążając za naszą ciekawością. Będziemy rozmawiać o kolejnych elementach metody badawczej (5 spotkań),
 2. Trenerzy KMO – spotkania z trenerami KMO z całej Polski. Po chwilowym pandemicznym zwolnieniu, wracamy do aktywnej współpracy z trenerami KMO, którzy będą prowadzić warsztaty na żywo i on-line dla całej społeczności. Na potrzeby Akademii przygotują i poprowadzą autorskie webinaria i podzielą się swoją ekspercką wiedzą (3 spotkania),
 3. Jak uczymy się w KMO? – rozmowy z ekspertami, badaczami i praktykami uczenia się przez doświadczenie, mają za zadanie pomóc nam lepiej zrozumieć i nazwać to, co czasem robimy intuicyjnie, wzmocnić nasze teoretyczne fundamenty i spojrzeć na naszą pracę okiem naukowca (1 spotkanie)

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

Data Prowadzący Temat Języki
27 września Adam Zahler Od obserwacji do pomiarów PL/UA
8 listopada Elżbieta Miterka, Sylwia Maciuk Moc słów PL/GE
20 grudnia Adam Zahler Czy można ufać pomiarom PL/AM/RO
24 stycznia Barbara Szymańska-Markowska, Anna Władkowska Tajemniczy świat fluorescencji PL/UA
21 lutego Adam Zahler Pomiary i co dalej PL/GE
20 marca Agnieszka Mądzielewska- Jagodzińska, Agnieszka Kołodziejska i Agnieszka Grzelakowska Klimatyczne IBSE PL/AM/RO
23 kwietnia Adam Zahler Mierzyć można prawie wszystko PL/UA
15 maja Emilia Grzęda Jak się uczymy w KMO PL/GE
5 czerwca Adam Zahler Z narzędziami i bez narzędzi PL/AM/RO

 

27 września, godz. 18:00

Adam Zahler: „Od obserwacji do pomiarów”

Link do spotkania na Zoomie

Identyfikator spotkania: 878 0720 5960

Kod dostępu: 247601

Współczesne poznawanie świata bazuje na obserwacjach. Nawet w czasach, gdy filozofia była wykorzystywana do opisu i tłumaczenia: otoczenia, przeszłości i przyszłości, konieczne było uwzględnienie tego, co poznaliśmy dzięki zmysłom. Zmysły (w połączeniu z naszym lokalnym komputerem – mózgiem) to po prostu przykład narzędzia. I to narzędzia nie tylko obserwacyjnego, ale i pomiarowego. Gdy zaistniała potrzeba dokładniejszego opisu zjawisk, nasze zmysły nie były już wystarczające; pojawiły się zarówno nowe instrumenty, jak i sformalizowano język opisu. W naukach przyrodniczych współistnieją opisy obserwacyjne i pomiarowe, które wzajemnie się uzupełniają.

Na spotkaniu porozmawiamy między innymi o tym: Kiedy zacząć pomiary? Co pokazują nam urządzenia pomiarowe i jak wykorzystywać wyniki tych pomiarów? Jak dokładne muszą być nasze pomiary, żebyśmy mogli wyciągać z nich wnioski na potrzeby zajęć edukacyjnych.

Do przygotowania przed spotkaniem:

 • 3 jednakowe kroplomierze z podziałką lub 3 pipety 3ml

przykład 1

przykład 2

 • 3 jednakowe czyste małe szklanki, kieliszki lub kubeczki plastikowe,
 • Woda przegotowana lub demineralizowana (jak do żelazka),
 • Płyn do mycia naczyń (kilka kropel),
 • Płyn do płukania tkanin (kilka kropel),
 • Kartki do notowania,
 • Gumka recepturka,
 • Płaska nakrętka z butelki plastikowej, gładki stół lub podłoga.

25 października, godz. 18:00

Dr Elżbieta Miterka, Sylwia Maciuk: „Moc słów”

Na spotkaniu urzeczywistnimy moc słów, jakich używamy budując relacje w procesie uczenia się. Przyjrzymy się znaczeniom tworzącym naszą wspólna przestrzeń i ograniczającym rzeczywistość. Będziemy wspólnie budować KMOwy język sprzyjający zaangażowaniu, ciekawości i wytrwałości.

20 grudnia, godz. 18:00

Adam Zahler „Czy można ufać pomiarom”

Często uważa się, że wykorzystanie w pracy badawczej narzędzi pomiarowych (zwłaszcza elektronicznych) gwarantuje wysoką dokładność i eliminuje ludzkie błędy. Spróbujemy podczas spotkania zmierzyć się tym poglądem i wykonać próby wskazujące na dogłębna analizę wyników. Codziennie (nie tylko w pracy badawczej) wykorzystujemy wyniki pomiarów i zakładając ich prawdziwość – wyciągamy wnioski i odczuwamy konsekwencje ufania tym danym. W jaki sposób zweryfikować praktyczną przydatność wyników pomiarów?

Stawianie hipotezy – jak dobrze to robić, czy hipotezy są potrzebne w KMO, jak je weryfikować, jak pracować z klubowiczami, żeby umieli samodzielnie je stawić. Pomysły vs hipotezy, tezy vs obserwacje.

Dostępność narzędzi pomiarowych, dokładności. Błędy. – zmienne – jak je identyfikować w układzie eksperymentalnym, jak je zmieniać, by zmieniła się tylko jedna czy możliwe jest w warunkach w jakich pracujemy w KMO zmienić tylko jedną zmienną?

Do przygotowania przed spotkaniem:

 • Suwmiarka, ewentualnie plastikowa przezroczysta linijka szkolna,
 • Dowolna duża miarka (krawiecka, stolarska, taśma miernicza, zwijana, składana, rozsuwana),
 • Paczka w miarę okrągłych chipsów (najlepiej sztywne, karbowane),
 • Aplikacja „Windy” (na telefon lub komputer),
 • Kartki do notowania,
 • Wydrukowane kartki z kółkami (zamieścimy do pobrania przed spotkaniem).

24 stycznia, godz. 18:00

Barbara Szymańska-Markowska, Anna Władkowska „Tajemniczy świat fluorescencji”

Podczas webinarium dowiemy się, czym jest fluorescencja, jakie ma praktyczne zastosowania oraz będziemy mieli okazję uczestniczyć w fascynujących eksperymentach na żywo.

21 lutego, godz. 18:00

Adam Zahler „Pomiary i co dalej?”

Jednym z ostatnich etapów prostego schematu badawczego jest przedstawienie wyników obserwacji, pomiarów, badań – ze względu na specyfikę współczesnego odbiorcy – najczęściej w formie graficznej. Wizualizacje to nie tylko atrakcyjniejsza forma – to niekiedy jedyna możliwość przedstawienia skomplikowanych powiązań lub olbrzymiej ilości danych. Proces wizualizacji to także doskonała szansa dla samego badacza, by w sposób skondensowany spoglądać na swoją pracę i w zwięzły sposób dokonać jej podsumowania. Niekiedy wybór formy graficznej jest bardziej innowacyjny, niż uzyskane w pomiarach i obserwacjach dane.

Podczas spotkania przypomnę kilka metod graficznego przedstawiania wyników, spróbujemy ocenić je pod kątem różnorodnego odbiorcy i zastanowić się nad dopasowaniem do konkretnych grup wiekowych. Zwrócimy też uwagę na możliwości manipulacji obrazem i przypomnimy o konieczności krytycznego myślenia.

Analiza wyników – co mówią, a czego nie mówią wyniki, jak w oparciu o nie pracować i wyciągać wnioski. Graficzne prezentowanie wyników, badanie zależności (korelacje), wyciąganie wniosków (ekstrapolacje, interpolacje). Atrakcyjność przekazu vs nadinterpretacje.

Do przygotowania przed spotkaniem:

 • 3 przezroczyste, bezbarwne szklanki lub kubeczki plastikowe,
 • 3 pipety lub kroplomierze,
 • Mleko 0%, 0,5%, mleko 3,2%, mleko kozie lub zagęszczone,
 • Mocna latarka led , najlepiej z zoomem,
 • Dowolne opakowanie papierowe/kartonowe od dowolnego źródła światła (nie oprawki lampy, lecz „żarówki”),
 • Butelki (z etykietami) po dowolnych napojach,
 • Komputer z arkuszem kalkulacyjnym, aplikacja (na komputer lub telefon) Geogebra,
 • Dowolne opakowanie (lub pełne) od batonika.

20 marca, godz. 18:00

Agnieszka Mądzielewska- Jagodzińska, Agnieszka Kołodziejska i Dr Agnieszka Grzelakowska Klimatyczne IBSE”

Podczas spotkania przedstawimy założenia metody IBSE (Inquiry Based Science Education). Na podstawie wybranych przykładów pokażemy różnice pomiędzy doświadczaniem metodą tradycyjnych procedur, a swobodnym eksperymentowaniem. W czasie spotkania spróbujemy dostosować znane doświadczenia do założeń IBSE. Przekonajmy się wspólnie, że to co robimy w KMO, to też jest IBSE, a wszystko w kontekście kryzysu klimatycznego i szerzenia edukacji w tym zakresie.

23 kwietnia, godz. 18:00

Adam Zahler, „Mierzyć można prawie wszystko!”

Niektórzy uważają, że do przeprowadzania pomiarów niezbędne są precyzyjne narzędzia. Gdy mówimy o kalibracji lub normach, zapewne dokładność narzędzi jest kluczowa. Ale wiele przyrządów, którymi można wykonać interesujące badanie jest wokół nas – są powszechne i łatwo dostępne. A niekiedy jako narzędzie można wykorzystać nasze zmysły lub wykonać konstrukcję w oparciu o domowo-biurowe sprzęty. Spróbujemy to zrobić!

Do przygotowania przed spotkaniem:

 • obieraczka do ziemniaków,
 • wydrukowane kartki z szablonem (do pobrania przed warsztatami),
 • w miarę okrągłe, myte ziemniaki o bardzo różnej wielkości (mniejsze – po 2-3 sztuki),
 • suwmiarka (lub linijka i papier milimetrowy),
 • kawałek tektury falistej (z opakowania kartonowego) ok 30x10cm,
 • taśma klejąca malarska lub biurowa,
 • kilka metalowych spinaczy,
 • 3 małe torebki foliowe („śniadaniowe” lub strunowe ok 20x10cm),
 • gwóźdź ok 5-8cm dł.

15 maja, godz. 18.00

Dr Emilia Grzęda, „Jak się uczymy w KMO?”

Rozmowa o tym jak działa nasz mózg i jaki to ma wpływ na to, jak się uczymy.

5 czerwca, godz. 18.00

Adam Zahler, „Z narzędziami i bez narzędzi”

Wiele systemów miar bazowało na odniesieniu do wymiarów spotykanych w otoczeniu człowieka lub wręcz było związanych z ludzkimi wymiarami. Dziś, choć system SI (w Europie) jest już powszechny, nadal wiele przedmiotów oceniamy stosując „ludzką” miarę. I nie jest to ani dziwne, ani śmieszne, gdyż dzięki temu nasze zmysły łatwiej pozwalają nam ocenić otoczenie. Nawet stosowanie miar przybliżonych może być ciekawym sposobem na prowadzenie pomiarów i prac badawczych. Poszukamy wokół nas sposobów na sprawdzenie dokładności miar i wykorzystamy je do pomysłowych działań.

Do przygotowania przed spotkaniem:

 • kilka lub więcej butów osób dorosłych,
 • jak najwięcej różnorodnych butów,
 • kilka pudełek zapałek lub paczka wykałaczek,
 • pełna plastikowa butelka 0,5l,
 • mocna nić lub sznurek 1-2m,
 • mocna taśma klejąca („srebrna”, szeroka malarska, do pakowania).

Zapraszamy!

Małgorzata Ratkowska, Zuzanna Michalska

Data dodania: 12.09.2023 Autor: KMO Data wydarzenia: 27.09.2023 Miasto: