Rozwielitki to małe, widoczne gołym okiem skorupiaki o niemalże przezroczystych pancerzach. W naturze żyją w stawach czy kałużach, żywią się glonami i zawiesiną organiczną odfiltrowywanymi z wody. Stanowią interesujący obiekt badawczy, który można z powodzeniem hodować w warunkach domowych. Badanie zachowania, żywotności czy rozmnażania rozwielitek będzie z pewnością ciekawym i wciągającym działaniem dla klubowiczów.
W trakcie projektu klubowicze przejdą przez kolejne etapy metody badawczej: będą prowadzili obserwacje, zadawali pytania, stawiali hipotezy, projektowali i prowadzili doświadczenia, zbierali i analizowali dane, będą mieli okazję do prezentowania i omawiania wyników z rówieśnikami. Dzięki temu rozwiną kompetencje badawcze i społeczne. Projekt jest również propozycją na działanie KMO w edukacji zdalnej lub hybrydowej. Zachęca klubowiczów do wykonywania różnorodnych zadań praktycznych, ale także komunikacji i współdziałania z kolegami i koleżankami.
W ramach projektu 15 klubów przeprowadzi projekt badawczy „Oko w oko z rozwielitką”, przygotowany przez zespół KMO z uwzględnieniem warunków edukacji zdalnej. Opiekunowie będą wspierani przez eksperta, Sebastiana Kwiatkowskiego, biologa molekularnego z Wydziału Biologii UW, poprzez spotkania grupowe oraz konsultacje indywidualne. Kluby otrzymają materiały do realizacji projektu o wartości do 600 zł. Projekt będzie realizowany w okresie luty – czerwiec 2021 r.
Do udziału w projekcie zapraszamy kluby, których członkami są uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych, działające w województwie mazowieckim zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
Zapraszamy na spotkania informacyjne:
8 lutego (poniedziałek) o godz. 17.30 na platformie MS Teams
15 lutego (poniedziałek) o godz. 17.00 na platformie MS Teams – LINK DO SPOTKANIA
Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdują się w zakładce Oferta – Projekt Badacze KMO