Oko w oko z rozwielitką
Zrealizujcie w swoim klubie projekt „Oko w oko z rozwielitką” i poznajcie lepiej edukacyjne projekty badawcze. Pokażcie klubowiczom i klubowiczkom elementy pracy badacza i zainspirujcie do naukowego poznawania otaczającego świata.
Rozwielitki to małe, widoczne gołym okiem skorupiaki o niemalże przezroczystych pancerzach. W naturze żyją w stawach czy kałużach, żywią się glonami i zawiesiną organiczną odfiltrowywanymi z wody. Stanowią interesujący obiekt badawczy, który można z powodzeniem hodować w warunkach domowych.
Badanie żywotności, rozmnażania czy zachowania rozwielitek będzie z pewnością ciekawym i wciągającym działaniem dla klubowiczów. Codzienny kontakt z tymi stworzeniami pozwoli zaobserwować i docenić różnorodność organizmów żywych, nawet tak niepozornych jak rozwielitki.
W trakcie projektu klubowicze przejdą przez kolejne etapy metody badawczej: będą prowadzili obserwacje, zadawali pytania, stawiali hipotezy, projektowali i prowadzili doświadczenia, zbierali i analizowali dane, będą mieli okazję do prezentowania i omawiania wyników z rówieśnikami. Dzięki temu rozwiną kompetencje badawcze i społeczne.
Projekt jest również propozycją na działanie KMO w edukacji zdalnej lub hybrydowej. Zachęca klubowiczów do wykonywania różnorodnych zadań praktycznych, ale także komunikacji i współdziałania z kolegami i koleżankami.
O projekcie
Zapraszamy na spotkanie informacyjne w dn. 15 lutego, g. 17.00, link do spotkania
W ramach projektu 15 klubów przeprowadzi projekt badawczy „Oko w oko z rozwielitką”, przygotowany przez zespół KMO z uwzględnieniem warunków edukacji zdalnej. Opiekunowie będą wspierani przez eksperta poprzez spotkania grupowe oraz konsultacje indywidualne.
Projekt będzie realizowany w okresie luty – czerwiec 2021 r.
Ramowy harmonogram projektu
19 lutego, g. 17 – 18.30 – 1. spotkanie dla Opiekunów uczestniczących w projekcie
Zapoznanie Klubów z projektem, przekazanie materiałów przez CNK
Zbieranie informacji, sformułowanie pytań badawczych i hipotezy w Klubach
Projektowanie i rozpoczęcie badań w Klubach
Realizacja badań i obserwacje prowadzone przez Kluby
Analiza wyników i sformułowanie wniosków przez Kluby, ich prezentacja i dyskusja na spotkaniu finałowym
Ewaluacja Projektu z Opiekunami
Do udziału w projekcie zapraszamy Kluby:
Materiały do realizacji projektu
Kluby uczestniczące w projekcie otrzymają materiały do jego realizacji o wartości do 600 zł.
Wsparcie eksperta
Na każdym etapie projektu kluby otrzymają wsparcie eksperta dotyczące tematu projektu oraz poszczególnych elementów metody badawczej.
Wsparcie eksperta obejmie:
– spotkania grupowe dla Opiekunów KMO odbywające się raz w miesiącu. Na prezentację wyników w ostatniej fazie projektu zaprosimy także chętnych klubowiczów.
– konsultacje indywidualne dla Opiekunów i klubów według potrzeb.
Wszystkie działania wspierające odbędą się w formie online.
Nabór klubów do projektu
Opiekunów chętnych do realizacji projektu ze swoim klubem prosimy o jak najszybsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres kmo@kopernik.org.pl. Zgłoszenia przyjmujemy i rozpatrujemy do wyczerpania wolnych miejsc, o czym będziemy na bieżąco informować na stronie. Informacje o zakwalifikowaniu się do projektu prześlemy bezpośrednio do Opiekunów.
Zdjęcie w tle: Dieter Ebert, CC BY 4.0
Projekt jest organizowany przez Centrum Nauki Kopernik jako koordynatora regionalnego klubów z woj. mazowieckiego.