Spotkanie będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się, jak w praktyce można wykorzystać narzędzia służące analizie informacji. Zastanowimy się też, gdzie są granice krytycznego myślenia i czy wszystko powinniśmy kwestionować. Zapraszamy szczególnie nauczycielki, nauczycieli, edukatorki i edukatorów. Udział w webinarium jest bezpłatny.
Link do spotkania: zoom
Prowadzenie:
Dra Zuzanna Michalska – Koordynatorka międzynarodowego programu i sieci Klub Młodego Odkrywcy (KMO) w Centrum Nauki Kopernik. Socjolożka edukacji, trenerka, redaktorka, zawodowo związana z edukacją. Początkowo w Centrum Edukacji Obywatelskiej, a od siedmiu lat w Centrum Nauki Kopernik, gdzie zarządza polską siecią programu KMO, współtworzy merytoryczne podstawy programu i projektuje poszczególne formaty, takie jak: Akademia KMO, Forum KMO i Piknik KMO, projekty badawcze oraz warsztaty.
Program Klub Młodego Odkrywcy (KMO) to otwarta sieć edukacyjna, koordynowana od kilkunastu lat przez Centrum Nauki Kopernik, które wzmacnia jej rozwój przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem KMO jest umożliwienie dzieciom i młodzieży rozwijania umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie czy rozwiązywanie problemów. W Polsce działa niemal 1000 klubów. Międzynarodowa sieć KMO obejmuje Gruzję, Armenię, Ukrainę, Rumunię i Etiopię.
Patryk Zakrzewski – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. edukacji w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej. Od siedmiu lat prowadzi szkolenia na temat przeciwdziałania dezinformacji i weryfikowania informacji dla uczniów i studentów, nauczycieli oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu. Współpracuje m.in. z Fundacją TechSoup, Fundacją Szkoła z Klasą oraz Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Uczestnik konferencji branżowych i programów szkoleniowych, m.in. GlobalFact (2023), International Visitor Leadership Program (2021-22), DFRLab’s Digital Sherlocks (2020-21).
Misją Stowarzyszenia Demagog jest walka z fałszywymi informacjami w polskiej przestrzeni informacyjnej oraz dostarczanie obywatelom rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji, a także wspieranie społecznej odporności przed dezinformacją poprzez edukację medialną.
Webinarium Krytyczne myślenie w edukacji – metoda badawcza i fact-checking w działaniu odbędzie się w ramach współpracy Centrum Nauki Kopernik z Patronite.