Aktualności

Wspólne eksperymentowanie – sposób na integrację dzieci z Polski i Ukrainy w Klubach Młodego Odkrywcy

Do Centrum Nauki Kopernik przybyli z Mazowsza „Poszukiwacze i Odkrywcy”, „Tropiciele”, „Eksploratorzy przyrody”. Ponad 160 dzieci i młodzieży z Klubów Młodego Odkrywcy prezentowało swoje zainteresowania naukowe i badawcze. Odbyło się to w ramach projektu „Razem w KMO”, który wspiera integrację dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy.

W ślad za ciekawością „Odkrywców natury” mogliśmy zajrzeć do świńskiego serca, zobaczyć prawdziwe zastawki i aortę. Z „Eksploratorami przyrody” porównaliśmy zanieczyszczenie powietrza pyłami w mieście i na wsi. „Mały Inżynier” zachęcał do budowania zdumiewających konstrukcji. „Skarby pobliża” odkryły przed nami tajemnice Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

18 Klubów zaprezentowało kilkadziesiąt eksperymentów. Było bardzo inspirująco, różnorodnie i międzykulturowo. Na własnej skórze mogliśmy poczuć, jak nauka i wspólne dociekanie łączy ludzi, niezależnie od wieku czy narodowości.

Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu osób prowadzących Kluby wspaniała atmosfera​ spotkań, oparta na swobodzie i ciekawości, wzbogacona została dodatkowo o podejście międzykulturowe.

Nareszcie coś drgnęło! Idąc szkolnym korytarzem widzę uczniów razem, słyszę rozmowy…

                         Renata Tomczuk, opiekunka Klubu Młodego Odkrywcy „Mały Inżynier” z Huszlewa

Opiekunowie KMO otrzymali wsparcie finansowe oraz zachętę do angażowania dzieci różnych narodowości w działania Klubów i do rozwijania w nich działań integracyjnych. Uzyskali też wsparcie merytoryczne ze strony Dominiki Cieślikowskiej – psycholożki międzykulturowej, certyfikowanej trenerki i superwizorki umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych. Uczestniczyli w szkoleniach, korzystali z konsultacji indywidualnych i grupowych.

Włączenie do Klubów dzieci z doświadczeniem uchodźczym pomaga przełamywać dotychczasowe bariery. Opiekunkom i opiekunom dało międzykulturowe kompetencje, a dzieci i młodzież otworzyło na różnorodność, wymianę i współpracę.

Nasi uczniowie to tylko dzieci, które znalazły się tu wbrew swojej woli, tęsknią, szukają swojego miejsca na świecie.

Iwona Kisiel, opiekunka Klubu Młodego „Odkrywcy H2O” z Ostrołęki

Dziękujemy wszystkim – małym i dużym – klubowiczom za niezwykłe zaangażowanie, pasjonujące eksperymenty, uśmiechy, rozmowy i wspaniałą atmosferę!

Spotkanie „Razem w KMO” odbyło się w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” realizowanego w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland, w ramach działań programu United Business for Ukraine.

Data dodania: 26.03.2024 Autor: KMO