Aktualności

Czy można ufać pomiarom? Eksperymentuj z Adamem Zahlerem

Z wyników pomiarów korzystamy zarówno w pracy badawczej, jak i w codziennym życiu. Zakładając ich prawdziwość, wyciągamy wnioski i odczuwamy konsekwencje ufania tym danym. W jaki sposób zweryfikować praktyczną przydatność takich wyników? To jedno z pytań dotyczących pomiarów, na które postaramy się odpowiedzieć w trakcie spotkania. Zapraszamy na kolejne eksperymentowanie z Adamem Zahlerem w ramach cyklu webinariów Akademia KMO.

Często uważa się, że wykorzystanie w pracy badawczej narzędzi pomiarowych (zwłaszcza elektronicznych) gwarantuje wysoką dokładność i eliminuje ludzkie błędy. Spróbujemy podczas spotkania zmierzyć się tym poglądem i wykonać próby wskazujące na dogłębna analizę wyników. Codziennie (nie tylko w pracy badawczej) wykorzystujemy wyniki pomiarów i zakładając ich prawdziwość – wyciągamy wnioski i odczuwamy konsekwencje ufania tym danym. W jaki sposób zweryfikować praktyczną przydatność wyników pomiarów?

Stawianie hipotezy – jak dobrze to robić, czy hipotezy są potrzebne w KMO, jak je weryfikować, jak pracować z klubowiczami, żeby umieli samodzielnie je stawić. Pomysły vs hipotezy, tezy vs obserwacje.

Dostępność narzędzi pomiarowych, dokładności. Błędy. – zmienne – jak je identyfikować w układzie eksperymentalnym, jak je zmieniać, by zmieniła się tylko jedna czy możliwe jest w warunkach w jakich pracujemy w KMO zmienić tylko jedną zmienną?

Do przygotowania przed spotkaniem:

  • Suwmiarka, ewentualnie plastikowa przezroczysta linijka szkolna,
  • Dowolna duża miarka (krawiecka, stolarska, taśma miernicza, zwijana, składana, rozsuwana),
  • Paczka w miarę okrągłych chipsów (najlepiej sztywne, karbowane),
  • Aplikacja „Windy” (na telefon lub komputer),
  • Kartki do notowania,
  • Wydrukowane kartki Eksperymentuj z Adamem 20 grudnia

 

Link do spotkania:
https://us06web.zoom.us/j/85183687705?pwd=FagICBI9jj8g9hp6VHs2oGLbXMivCb.1

Identyfikator spotkania: 851 8368 7705
Kod dostępu: 745135

 

Data dodania: 14.12.2023 Autor: KMO Data wydarzenia: 20.12.2023 Miasto: online