Aktualności

Przewodnik po materiałach edukacyjnych Kopernika

Zainteresowania i pomysły na działania klubowiczów i opiekunów KMO są bardzo różnorodne. Przedstawiamy Wam krótki przewodnik po materiałach edukacyjnych Centrum Nauki Kopernik, które możecie wykorzystać planując kolejne aktywności. Życzymy ciekawej i twórczej edukacyjnej przygody!

Pomysły na doświadczenia, eksperymenty i zajęcia klubu

Scenariusze programu KMO – opisy doświadczeń i eksperymentów wykorzystujących codzienne, łatwo dostępne materiały wraz ze wskazówkami, jak je przeprowadzić w klubie.

Nowa Pracownia Przyrody – w części pt. „Eksperymentuj” znajdziecie szereg propozycji działań dla uczniów z obszaru edukacji przyrodniczej do realizacji w sali i w terenie. Cała publikacja prezentuje efekt trzyletniej pracy: badań, konsultacji z nauczycielami, naukowcami i edukatorami oraz analiz, które doprowadziły do stworzenia propozycji działań służących rozwojowi edukacji przyrodniczej w klasach IV-VI szkół podstawowych. Publikacja powstała w 2015 r.

Naukowe wkrętki, czyli czym wkręcić uczniów w naukę – propozycje prostych, inspirowanych eksponatami pomocy naukowych, które mogą być wykonane przez uczniów lub nauczycieli z tanich, ogólnodostępnych materiałów. Korzystając z tych pomocy możecie wywoływać zjawiska i eksperymentować. Publikacja powstała w ramach programu Nauka dla Ciebie.

Zestawy edukacyjne opracowane przez Centrum Nauki Kopernik – inspirują uczniów do samodzielnego poznawania świata – poprzez obserwację, eksperymentowanie, zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. Zawierają materiały i sprzęty potrzebne do prowadzenia eksperymentów oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów. Zestawy zostały wypracowane we współpracy z odbiorcami docelowymi, wśród których jest wielu opiekunów i opiekunek KMO.

Wśród zestawów znajdziecie m.in. „Cztery Pory Roku” (propozycje doświadczeń i zajęć przyrodniczych dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych) oraz moduły dla szkół podstawowych: Energia, Woda, Powietrze, Jakość powietrza (zawierają propozycje doświadczeń i eksperymentów pozwalających poznać właściwości, zjawiska i procesy związane z danym tematem). Zestawy dystrybuuje firma Moje Bambino.

Pikniki naukowe KMO

Pikniki naukowe, szkolne festiwale nauki czy udział w wydarzeniach popularyzujących naukę organizowanych przez okoliczne instytucje to dla wielu klubów okazja do zaprezentowania ulubionych doświadczeń i eksperymentów, pokazania rezultatów pracy w klubie i dzielenia się swoją pasją odkrywania i eksperymentowania z rówieśnikami. W naszych zasobach znajdziecie film edukacyjny, który pomoże Wam przygotować się do organizacji takiego wydarzenia, jak i pracy z odwiedzającymi Wasze stanowisko. Powodzenia!

„Chodź, pokażę Ci coś niezwykłego! Animowanie na piknikach naukowych.”

Projekty badawcze

Szkoła bliżej nauki. Szkolne projekty badawcze – publikacja zawiera przepis na cztery projekty badawcze wraz z aneksem do każdego z nich i potrzebną bazą wiedzy

Oko w oko z rozwielitką, czyli jak zrealizować projekt badawczy w KMO – przykład projektu badawczego do przeprowadzenia w klubach. W publikacji zamieściliśmy podstawowe informacje o projekcie, opis krok po kroku zgodnie z cyklem metody badawczej oraz zbiór praktyk wypracowanych przez kluby dotyczących m.in. pracy zespołowej w edukacji zdalnej czy roli opiekuna w projekcie.

Prowadzenie projektów metodą badawczą – materiały edukacyjne dla opiekunów KMO przygotowane przez Dariusza Aksamita

Jak pracować z klubowiczami i klubowiczkami

Film „KMO dla początkujących” – Ania Mikucka z zespołu KMO i opiekunki KMO przedstawiają pierwsze kroki po założeniu klubu oraz opowiadają o tym, co robić na spotkaniach klubu i gdzie szukać inspiracji.

Uczenie metodą badawczą – publikacja programu Nauka dla Ciebie.

Inne materiały Kopernika

Poradnik „Dobre praktyki. Zajęcia z konstruowania”–  samodzielne konstruowania i majsterkowanie to wartościowe doświadczenia edukacyjne. Wspierają rozwój motoryki, koordynacji oko-ręka, a także edukację STEAM oraz rozwój kompetencji przyszłości.

Materiały dla nauczycieli opracowane w programu Nauka dla Ciebie – zbiór nagrań i publikacji o uczeniu metodą badawczą, przygotowywaniu pomocy naukowych, uczeniu się na wystawach i wielu innych tematach.

Scenariusze lekcji związane z wystawą „Przyszłość jest dziś”

SJ

Data dodania: 15.08.2023 Autor: KMO