Aktualności

Doświadczenie to za mało - warsztaty dla opiekunów KMO

Na tych warsztatach nie pokażemy serii pomysłów, a skupimy się na metodzie badań na przykładzie jednego doświadczenia. Obiecujemy, że nie będziecie mogli się od niego oderwać! Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby rozwijać zarówno swój warsztat pracy naukowej, jak i prowadzenia uczniów przez samodzielne projektowanie eksperymentów.

Drodzy Opiekunowie, warsztaty w terminie 20.05.2023 r. zostały odwołane z braku chętnych. Jeśli chcielibyście uczestniczyć w tych warsztatach w kolejnym terminie, prosimy o wiadomość pod adresem: sylwia.jedra@kopernik.org.pl.

 

Warsztaty „Doświadczenie to za mało” (zwane także „Jak eksperymentować w KMO”)

W pierwszej części spotkania uczestnicy przeprowadzą doświadczenie według przygotowanej przez nas instrukcji. W drugiej części otrzymają od nas problem do rozwiązania, a następnie sami zaplanują badanie i dobiorą materiały niezbędne do jego realizacji. W ostatniej części warsztatów sami zaprojektują i przeprowadzą cały proces badawczy. Pracując w niewielkich grupach, sprawdzą, jak w oparciu o wykonywany samodzielnie eksperyment krok po kroku dochodzić do wiedzy, nie poprzestając na „efekcie wow!”.

Podczas warsztatów uczestnicy:

  • zaplanują i przeprowadzą eksperyment, a także przeanalizują jego wyniki, zgodnie z założeniami metody badawczej i metody uczenia się poprzez dociekanie naukowe,
  • poznają kolejne etapy dociekania naukowego, zidentyfikują ich najważniejsze elementy i przyjrzą się różnym rolom, jakie powinien pełnić nauczyciel w poszczególnych fazach procesu,
  • przedyskutują metody pracy z dziećmi i młodzieżą zachęcające do samodzielnego zadawania pytań i eksperymentowania,
  • dowiedzą się, jak tworzyć środowisko, w którym uczący się samodzielnie stawiają hipotezy, projektują eksperymenty i na ich podstawie dochodzą do wiedzy.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Centrum Nauki Kopernik 20.05.2023 r. w godzinach 9.30-15.30. W dniu warsztatów zapewniamy uczestnikom poczęstunek. Koszty podróży i ewentualnego noclegu pokrywane są przez uczestników warsztatów we własnym zakresie.

Zapisy na warsztaty

  • Zapraszamy opiekunów i opiekunki KMO specjalizujących się w różnych dziedzinach i pracujących na różnych etapach edukacyjnych.
  • Zapisy prowadzimy do wyczerpania wolnych miejsc, nie później jednak niż do 18 maja, przez formularz. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i miejsce działania klubu.
  • Pierwszeństwo udziału mają opiekunowie i opiekunki KMO z województwa mazowieckiego. Zgłoszenia przez cały czas rekrutacji mogą przysyłać opiekunowie z różnych regionów, jednak do 14 maja przyjmujemy na listę uczestników tylko osoby z województwa mazowieckiego. Od 15 maja – w miarę dostępności miejsc – przyjmiemy osoby z innych części Polski.
  • Zapisanie się na wydarzenie jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu warsztatów w programie Klub Mlodego Odkrywcy.

Jeśli macie pytania, prosimy o kontakt e-mailowy sylwia.jedra@kopernik.org.pl

 

Warsztaty są organizowane przez Centrum Nauki Kopernik jako koordynatora regionalnego na Mazowszu.

Data dodania: 28.04.2023 Autor: KMO