Aktualności

KMO jako przestrzeń integracji międzykulturowej

Działania finansowane z programu Razem dla lepszej przyszłości z darowizny Fundacji Deloitte w programie KMO realizuje siedmiu partnerów regionalnych z siedzibami w Olsztynie, Chełmie, Łodzi, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku i Kaliszu. W pierwszym etapie odbyły się szkolenia z integracji międzykulturowej, obecnie rozpoczął się etap drugi – działania w klubach, w grupach mieszanych polsko-ukraińskich. Na razie w pięciu z siedmiu lokalizacji.

Na Podlasiu odbyło się pięć zajęć z udziałem dzieci i młodzieży z Ukrainy i Białorusi dla około 60 dzieci. Podczas zajęć uczestnicy wspólnie eksperymentowali i dyskutowali. Na Lubelszczyźnie projekt w lutym ruszył w jednym z przedszkoli, pozostałe 4 placówki dołączą w marcu. W Bydgoszczy odbywają się zajęcia klubów w 5 szkołach. W tym warsztaty otwarte dla klubów, w którym ekspertki z MOEN Bydgoszcz eksperymentują z dziećmi. W Łodzi w projekcie działają 4 szkoły, do dwóch z nich między innymi wystawa Miniphaenomenta. W większości lokalizacji trwa również etap kompletowania materiałów do doświadczeń dla klubów.

OCEN Olsztyn realizuje projekt Glony dla przyszłości, w którym eksperymentuje 151 dzieci z 3 przedszkoli i 3 szkół podstawowych. Na początku marca Klubowicze KMO pod okiem naukowców z Katedry Inżynierii Środowiska przeprowadzali eksperymenty z glonami. Wyprodukowały kulki żelowe z Chlorelli i Spiruliny, obserwowały je pod mikroskopem. Dostrzegały różnice. Badały zmiany pH roztworów. Zajęcia były prowadzone w 12 grupach. Kolejny krok to eksperymentowanie w przedszkolach i szkołach. Uczestnicy projektu od naukowców dostali wyhodowaną Chlorellę vulgaris, makro i mikroelementy potrzebne do wzrostu mikroglonu. OCEN zakupił potrzebne materiały do przeprowadzenia doświadczeń m.in. lupy-mikroskopy-do-telefonu-60-x-zoom-diody. Uczestnicy otrzymali również scenariusze zajęć w języku polskim i ukraińskim, przydatne linki oraz Mind Mapping. Wszystkie materiały będą inspiracją dla opiekunów do prowadzenia własnych eksperymentów. Wyniki badań zostaną przedstawione 17 maja 2023 r. na 3. Olsztyńskim Forum Klubów Młodego Odkrywcy.

Dział Promocji Uniwersytetu w Białymstoku włączył się w promocję projektu i dzięki temu projekt był promowany w wielu lokalnych mediach.

Jedna z relacji z portalu Dzień dobry Białystok!

„Inicjatywa realizowana w ramach działań Centrum Nauki Kopernik, projektu „Razem dla lepszej przyszłości” i programu „Klub Młodego Odkrywcy” przy wsparciu Fundacji Deloitte oraz Fundacji Szkoła z Klasą”.

Zuzanna Michalska

Data dodania: 17.03.2023 Autor: KMO