Aktualności

KMO na 26. Pikniku Naukowym - zapowiedź konkursu

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza promująca naukę. Znajdziecie na niej najnowsze badania, kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i zapierające dech w piersiach pokazy oraz spotkacie instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe. Jak co roku zapraszamy Kluby Młodego Odkrywcy do przygotowania swojego programu i podzielenia się naukowymi pasjami z odwiedzającymi.

Każda edycja wydarzenia odbywa się pod innym hasłem. Tematem 26. Pikniku Naukowego są „Rewolucje naukowe” – temat pojemny i dający bardzo szerokie pole do interpretacji. Podpowiedzi, jak do niego podejść, znajdują się w krótkim przewodnik po temacie „Rewolucje naukowe”, opracowanym przez organizatorów Pikniku.

Miejsce i termin wydarzenia: Warszawa, PGE Narodowy, 27 maja 2023 r.

Kluby Młodego Odkrywcy będą mogły zgłosić się na Piknik Naukowy poprzez konkurs „KMO na 26. Pikniku Naukowym”, który otworzymy w najbliższych dniach.

Jak przygotować się do konkursu?

Już teraz wybierzcie pięcioosobowy zespół reprezentujący klub (czterech klubowiczów* i Opiekun KMO) i przygotujcie się do wypełnienia krótkiego formularza, w którym:

– opiszecie, jakie macie doświadczenie w pracy na piknikach i festiwalach naukowych,

– przedstawicie, co jest dla Waszego klubu ważne w eksperymentowaniu na piknikach i festiwalach naukowych i podacie przykład doświadczenia,

– podzielicie się pomysłem na doświadczenie związane z tematem „Rewolucje naukowe”,

– zastanowicie się, jak Wasz klub może wykorzystać udział w 26. Pikniku Naukowym w dalszej pracy.

*w konkursie mogą uczestniczyć klubowicze/-ki powyżej 12 roku życia

Formularz opublikujemy razem z regulaminem.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy sześć klubów, z którymi będziemy kontynuować prace. W klubie stworzycie scenariusze doświadczeń, a podczas Pikniku Naukowego przeprowadzicie te doświadczenia na stanowisku KMO. W przygotowaniach będą Wam towarzyszyć pracownicy Centrum Nauki Kopernik.

Planowany harmonogram działań

4 grudnia – termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu

12 grudnia – webinarium dla laureatów konkursu, w tym omówienie Waszych pomysłów

do 15 stycznia – wypracowanie scenariuszy 2-3 doświadczeń, które wykonacie na Pikniku

do 25 stycznia – dopracowanie krótkich opisów promujących Wasze doświadczenia

luty – maj – przygotowanie doświadczeń zgodnie ze scenariuszami, w tym zebranie materiałów oraz przygotowanie do pracy z osobami odwiedzającymi stanowisko

26 maja – wieczór integracyjny w Centrum Nauki Kopernik

27 maja – 26. Piknik Naukowy na PGE Narodowym

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie „KMO na Pikniku Naukowym”?
Udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – wielkim święcie popularyzacji nauki – jest niezwykłą przygodą. To radość z eksperymentowania, kontaktu z odwiedzającymi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz dzielenia się z nimi swoimi zainteresowaniami i wiedzą. To kontakt z pasjonatami różnych dziedzin nauki i poznawanie ich badań, osiągnięć i wynalazków. To również okazja do rozwoju kreatywności, umiejętności współpracy i komunikacji oraz pogłębiania relacji w swoim klubie.

Data dodania: 22.11.2022 Autor: KMO