Aktualności

Warsztaty "Jak eksperymentować w KMO"

"Jak eksperymentować w KMO" to warsztaty przeznaczone dla edukatorów specjalizujących się w różnych dziedzinach i pracujących na wszystkich poziomach kształcenia. Nie pokażemy na nim serii wielu pomysłów, a skupimy się na metodzie badań na przykładzie jednego doświadczenia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby rozwijać zarówno swój warsztat pracy naukowej jak i prowadzenia uczniów przez samodzielne projektowanie eksperymentów!

W pierwszej części spotkania uczestnicy przeprowadzą doświadczenie według przygotowanej przez nas instrukcji. W drugiej części otrzymają od nas problem do rozwiązania, a następnie sami zaplanują badanie i dobiorą materiały niezbędne do jego realizacji. W ostatniej części warsztatów sami zaprojektują i przeprowadzą cały proces badawczy. Pracując w niewielkich grupach, sprawdzą, jak w oparciu o wykonywany samodzielnie eksperyment krok po kroku dochodzić do wiedzy, nie poprzestając na „efekcie wow!”.

Podczas warsztatów uczestnicy:

  • zaplanują i przeprowadzą eksperyment, a także przeanalizują jego wyniki, zgodnie z założeniami metody badawczej i metody uczenia się poprzez dociekanie naukowe,
  • poznają kolejne etapy dociekania naukowego, zidentyfikują ich najważniejsze elementy i przyjrzą się różnym rolom, jakie powinien pełnić nauczyciel w poszczególnych fazach procesu,
  • przedyskutują metody pracy z dziećmi i młodzieżą zachęcające do samodzielnego zadawania pytań i eksperymentowania,
  • dowiedzą się, jak tworzyć środowisko, w którym uczący się samodzielnie stawiają hipotezy, projektują eksperymenty i na ich podstawie dochodzą do wiedzy.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Centrum Nauki Kopernik 02.04.2022 r. w godzinach 9.00-15.30. W dniu warsztatów zapewniamy uczestnikom obiad. Koszty podróży i ewentualnego noclegu pokrywane są przez uczestników warsztatów we własnym zakresie.

Zapisy na warsztaty

  • Na warsztaty zapraszamy opiekunów KMO ze wszystkich regionów. Pierwszeństwo udziału mają opiekunowie z województwa mazowieckiego.
  • Zapisy prowadzimy do wyczerpania wolnych miejsc, nie później jednak niż do 31 marca, przez formularz. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Zapisanie się na wydarzenie jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu warsztatów w programie Klub Mlodego Odkrywcy.

Jeśli macie pytania, prosimy o kontakt e-mailowy sylwia.jedra@kopernik.org.pl

 

Warsztaty są organizowane przez Centrum Nauki Kopernik jako koordynatora regionalnego na Mazowszu.

Data dodania: 12.03.2022 Autor: KMO Data wydarzenia: 02.04.2022 Miasto: Warszawa