Aktualności

X Forum KMO za nami!

W dniach 19-20.11 spotkaliśmy się już po raz dziesiąty, drugi raz z rzędu na Zoomie. Konferencja obywała się pod hasłem KMO - społeczność ucząca się w działaniu! Tak jak rok temu, całe wydarzenie odbywało się jednocześnie w czterech językach i dzięki pracy zespołu tłumaczy było równie dostępne dla wszystkich Opiekunów i partnerów z Polski, Gruzji, Ukrainy i Armenii. Przeczytajcie, co działo się podczas X Forum KMO.

KMO to społeczność 

W tym roku chcieliśmy mocno położyć akcent na sieciowy wymiar KMO. Nasz program to oczywiście: eksperymenty, projekty badawcze, pikniki, ale fakt, że wszystkie one dzieją się w kontekście międzynarodowej społeczności KMO, nadaje im nowy wymiar i znaczenie. I nieprzypadkowo najczęściej pojawiającym się w naszych rozmowach wątkiem była wspólnotowość naszych działań. Mówiliście o tym, że w KMO czujecie się jak w wielkiej rodzinie, widzicie, że nie jesteście sami, że w trudnych sytuacjach stoi za Wami wielka grupa podobnych Wam pasjonatów. Wskazywaliście też, jaką siłę i chęć do działania daje Wam Forum i ponowne spotkanie z Opiekunami. Wyjątkowym momentem, pokazującym sieć “w działaniu” była sesja Poszukiwany-Poszukiwana, podczas której na żywo zawiązywały grupy chętnych do współdziałania przy każdym z 11 zaprezentowanych działań.

Kluby w centrum uwagi 

W tym roku wszystkie formaty zostały pomyślane tak, żebyście to Wy – praktycy, byli na podium, mówili o swoim codziennym doświadczeniu, dzielili się przemyśleniami i dobrymi praktykami. Dzięki temu wszyscy mogliśmy się przekonać jak wiele zasobów, wiedzy i potencjału kryje się w sieci, którą wspólnie budujemy. W efekcie na Forum wystąpiło blisko 40 osób, z czego około 30 to byliście Wy –  Opiekunowie, partnerzy, trenerzy partnerów. Wcześniej razem pracowaliśmy nad scenariuszami działań, robiliśmy próby, dyskutowaliśmy i zmienialiśmy program słuchając Waszych uwag i rekomendacji.

Ucząca się społeczność 

miało służyć temu, żeby w jednym czasie i miejscu zebrać wszystkich, którzy na co dzień działają lokalnie i zobaczyć co zacznie się dziać. Nasze rozmowy, szczere dzielenie się doświadczeniami, pytania, otwartość na współpracę sprawiły, że pomimo utrudnień związanych z on-linem i pracą w czterech językach, wytworzyła się przestrzeń sprzyjająca uczeniu się. Uczyliśmy się przygotowując i realizując z Wami Forum, słuchając innych, rozmawiając, pracując w czasie spotkań, inspirując się działaniami innych. Ale tak naprawdę Forum tylko zebrało i dało okazję do spojrzenia z metapoziomu na to, co ma miejsce w społeczności cały rok: wspólne projekty, konferencje, wydarzenia, partnerstwa, funkcjonujące oddolne sieci wsparcia wokół klubów. Dzięki Forum mogliśmy spojrzeć na wszystkie te aktywności również jako wydarzenia rozwijające nas, klubowiczów i całą sieć.


Otwarcie X Forum KMO

Konferencję uroczyście otworzyło wystąpienie wieloletniej opiekunki KMO z Korfantowa – Jolanty Flakowskiej, która opowiadała, jak ona i jej klubowicze rozwijają się w KMO  Do zgromadzonych ciepłe słowa wsparcia kierowali dyrektor CNK Robert Firmhofer, dyrektor PAFW Radosław Jasiński oraz dyrektor Centrum Nauki Tarnopol Mikhaylo Syriotuk – od dwóch lat partner programu w Ukrainie.


Początek wydarzenia: 16 min 30 sek

Uroczyste otwarcie, tak samo jak panel dyskusyjny, sesję sieciującą oraz zakończenie konferencji możecie obejrzeć na Youtube. Póki co są to surowe zapisy transmisji, wkrótce udostępnimy nagrania dopracowane i opatrzone napisami.

Po co nam KMO 

Głównym punktem piątkowego programu były warsztaty poświęcone motywacjom do pracy w programie pt. „Po co nam KMO?”.

Warsztaty poprowadził Marcin Chydziński – trener edukacyjny i biznesowy razem z grupą Opiekunów KMO: Klaudią Sobocińską, Agnieszką Miller, Anią Nowicką, Anią Władkowską, Basią Szymańską- Markowską, Stellą Svirydenko, Bohdaną Huryi, Laną Burkadze i pracownikami CNK: Olkiem Jasiakiem, Kamilem Wacholem, Anią Puchtą, Anią Macioch, Asią Skrzypowską, Joanną Olejniczak, Sylwią Jędrą i Anią Mikucką.

W dziewięciu grupach rozmawialiśmy o tym, po co zajmujemy się KMO. W czasie rozmów padło wiele ważnych powodów. Przede wszystkim robimy to dla siebie i swoich uczniów. Praca w KMO sprawia nam przyjemność, rozwijamy się w niej. KMO daje wolność w bardzo sformalizowanym systemie szkolnym i zapewnia podmiotowość członkom klubów. Jedna z grup podsumowała pracę w KMO czterema S: KMO to sprawczość, samodzielność, samoświadomość i społeczność.

Podsumowujący nasze rozmowy wykład prof. dr hab. Wojciecha Pisuli – psychologa, profesora  nauk humanistycznych w Instytucie Psychologii PAN – zwrócił naszą uwagę na 7 głównych powodów, dla których działamy w programie. Według profesora KMO:  

 • doskonale stymuluje ciekawość – naszą i klubowiczów i sprawia nam przyjemność, bo jako ludzie uwielbiamy się uczyć, 
 • jest źródłem doznań i stymulacji zupełnie innych niż formalna edukacja, 
 • zapewnia ruch, swobodę, do historii przejdzie pewnie hasło “KMO – tu można się brudzić!”, 
 • daje uczestnikom sprawczość, 
 • zapewnia warunki do uczenia się pracy w grupie, 
 • tworzy dla młodych fantastyczną grupę odniesienia, na bazie której mogą się rozwijać,  
 • zapewnia warunki do indywidualnego rozwoju.   

Po co eksperymentujemy w KMO?

II dzień Forum rozpoczęliśmy warsztatami „Po co eksperymentujemy w KMO”. Podczas spotkania zastanawialiśmy się:

 • jakie kompetencje chcemy rozwijać u siebie i swoich klubowiczów,
 • jak to robić przy pomocy eksperymentów,
 • jakie warunku muszą być spełnione, żeby kompetencje mogły się rozwijać,
 • dlaczego eksperymentowanie jest tak ważne dla KMO.

Warsztaty odbywały się w trzech równoległych grupach. Każdej grupie towarzyszyła para trenerów – opiekunów lub partnerów KMO:

 • Alicja Olesiejuk – nauczycielka przyrody i biologii, Opiekunka i trenerka KMO oraz Marlena Kowalska – konsultant w Olsztyńskim Centrum Edukacji Nauczycieli, nauczycielka biologii w liceum, Opiekunka KMO, przedstawicielka OCEN – partnera regionalnego KMO
 • Joanna Lilpop – biolożka, wykładowczyni dydaktyki biologii i przyrody w Szkole Edukacji i na Uniwersytecie Warszawskim oraz Adam Mroczkowski – doktor nauk społecznych, matematyk i pedagog, przedstawiciel Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – partnera regionalnego KMO
 • Małgorzata Szymura – nauczycielka fizyki, Opiekunka KMO, przedstawicielka ŚMCEBI w Chorzowie – partnera regionalnego KMO oraz Anna Mikucka – trenerka edukacyjna i członkini zespołu KMO w Centrum Nauki Kopernik

Poniżej możecie obejrzeć wyniki prac w grupach:

PL_ARM – Po co eksperymentujemy w KMO

PL_GEO – Po co eksperymentujemy w KMO

PL_UKR – Po co eksperymentujemy w KMO

Jak uczymy się w KMO?

Panel „Jak uczymy się w KMO?” był poświęcony temu, jak uczymy się w KMO, korzystając z zasobów, jakie daje sieć. Panel poprowadzony przez Zuzannę Michalską, koordynatorkę zespołu KMO w CNK i doktorantkę Uniwersytetu SWPS na kierunku socjologia, był także zachętą do aktywnego działania w społeczności.

Gośćmi panelu byli:

 • Olena Pavlyuk – przedstawicielka partnera zagranicznego KMO, Lviv Open Lab, Ukraina  
 • Magdalena Sekura – Nowicka – przedstawcielka partnera regionalnego w Wielkopolsce Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu 
 • Katarzyna Kakietek – Opiekunka KMO z Warszawy  
 • Anna Nowicka – Opiekunka KMO z Sycowa  
 • Bartosz Nowicki – klubowicz i uczeń 7 klasy, w KMO od 7 lat 

Poszukiwany – Poszukiwana

Jeśli szukacie partnera do współpracy lub pomysłu na klubowe działania w nowym roku, nadal możecie korzystać z zaproszeń jakie kierowały do nas opiekunki z Polski i Ukrainy. W czasie spotkania prowadzonego przez Asię Olejniczak z Pracowni Edukacji CNK „Poszukiwany – Poszukiwana” aż 11 klubów opowiadało planowanych działaniach i obszarach współpracy. Do większości z nich można dołączyć nadal. Posłuchajcie nagrania, zobaczcie co Was interesuje i odzywajcie się do klubów.

A kto zapraszał do współpracy?

 • Monika Kokosza – KMO Wulkany Energii, Warszawa
 • Dagmara Byszewska – KMO Akademia Pana Kleksa, Warszawa
 • Ewelina Sułowicz – KMO InterYoung, Kraków
 • Anna Rybak – przedstawicielka partnera KMO – Uniwersytetu w Białymstoku; KMO My,tropiciele matematyki, Białystok
 • Krystyna Mejlun – KMO Sercem i okiem, Olsztyn
 • Barbara Foryt – KMO Pchełki, Chełm
 • Anna Nowicka – KMO Stowarzyszenie Możesz WIĘCEJ, Syców
 • Agnieszka Miller – KMO Tropiciele, Legionowo
 • Barbara Szymańska-Markowska – KMO Poszukiwacze z 5, Zabrze
 • Anna Mudra – Klub M(etyl), Ukraina
 • Ola Doskochynska-Sokil – KMO Lviv, Ukraina
 • Małgorzata Ratkowska i Megi Bibiluri – CNK, FSzK, Konkurs Mistrzowie KMO 2021-22

Podsumowanie i zakończenie Forum 

Forum zakończyły wystąpienia opiekunki KMO Emilii Grzędy, która podsumowała wszystkie wydarzenia z Forum oraz Anny Dziamy – Dyrektor Edukacji CNK, która zebrała na koniec w jednym miejscu cechy wyróżniające naszą społeczność.

Poszukiwany-Poszukiwana: od początku nagrania

Zakończenie Forum: od 1 h 45 min


Na koniec chcemy przekazać Wam nieco atmosfery, która panowała na spotkaniach – cytaty z ankiet wypełnianych na bieżąco przez Opiekunów:

«Այն, ինչ ես անում եմ, իմաստ ունի, և գուցե դա մեծ փոփոխությունների սկիզբ է»

„ჩემთვის ძალიან საინტერესოა უცხოელი და თანამედროვე კოლეგების გამოცდილების გაზიარება. ასეთი ფორუმები მეტი სტიმულისა და მოტივაციის მომცემია ჩემთვის.”

„Takich osób jak ja jest wiele. Zmieniamy polską szkołę w miarę naszych możliwości. Uczymy naszych uczniów kompetencji przyszłości. Podejmowanie działań pozwala nam doskonalić nasz warsztat pracy.”

„Ми шаленіємо від нових ідей і можливості спробувати щось нове, що вириває з рутини усталених схем і бачень. КМО – це прогресивно і реально круто! Ми створюємо спільноту щасливих людей.”

Dziękujemy za wspaniałe spotkanie i do zobaczenia na webinariach, warsztatach, spotkaniach, przy realizacji projektów, których tak wiele dzieje się w KMO! Specjalne podziękowania dla wszystkich Opiekunek i Opiekunów KMOoraz partnerów, którzy razem z nami współtworzyli i realizowali to Forum!

Życzymy Wam owocnego uczenia się i rozwijania w społeczności KMO w najbliższych miesiącach.

Zespół KMO

Data dodania: 30.11.2021 Autor: KMO