Podczas prezentacji klubu Młody Naukowiec ZSiP1 Katowice, Opiekunka dr Joanna Grecka-Otremba osobiście wraz z klubowiczami na nagraniach, opowiedzą o swoich kosmicznych doświadczeniach i nie tylko:
Wszystko zaczęło się od KOSMOSU i tematyki z nim związanej. Dawno dawno temu w odległych czasach gimnazjalnych powstał pomysł na konkurs „Międzygwiezdny pył” łączący nauki przyrodnicze z wiedzą kosmologiczną oraz ekologiczną. W obecnym roku szkolnym konkurs ma rangę już ogólnopolskiego a patronami konkursu są CREDO, Urania-postępy astronomii i Astronarium.
Podejmując działania zorganizowania kolejnych edycji konkursu zorganizowaliśmy Tydzień Kosmiczny w szkole i zaprosiliśmy na niego ambasadora kosmicznego. Dzieci tworzyły klasowe ekorakiety i brały udział w różnego rodzaju pokazach. Kolejne działania związane były z projektowaniem bazy na Księżycu, dzięki ESERO Polska. Zamówiliśmy zestaw AstroPi i zaczęła się nasza przygoda z programowaniem.
Organizujemy Tydzień liczby PI, a dwa lata temu zorganizowaliśmy akcję w szkole Fraktal na 100-lecie PTM. Wspaniała inicjatywa. Tydzień liczby PI przerodził się w miesiąc nauk ścisłych.
18-tkę klubów KMO świętowaliśmy budując Nurki Kartezjusza. Na webinarium zaprezentujemy nasze hydrauliczne ECOrobociki, które prezentowaliśmy podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w 2019 roku. Dzieci poznają podstawy hydrostatyki, a dodatkowo rozmawiamy o materiałach, tworzymy plan projektu oraz wymyślamy kształty.
Podczas nauczania zdalnego również spotykaliśmy się on-line, wykonując projekty na konkursy lub tworząc i poznając nowe zjawiska itp.
Klub również chętnie bierze udział w kolejnych edycjach EarthKam, poznając w ten sposób położenie równych ciekawych miejsc na świecie.
Podczas ostatniego Pikniku Naukowego Młody Naukowiec przygotował film, w którym przedstawił doświadczenie związane z budową smogomierza – smogookreślatoinatora oraz dokonał pomiarów i je przeanalizował.
W drugiej części webinarium, dr Aneta Szczygielska-Łaciak dobry duch śląskich KMO i przedstawicielka partnera regionalnego Uniwersytetu Śląskiego, opowie o tym „Jak wykorzystywać eksperymenty do nauczania fizyki?”.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, ŚMCEBI, filii UŚ w Chorzowie. Tutaj: Link do spotkania
UWAGA!
Spotkanie będzie nagrywane. Osoby, które nie życzą sobie być na nagraniu prosimy by nie włączały kamerek. Spotkanie jest bezpłatne, a zaświadczenia uczestnictwa wysyłane będą zainteresowanym osobom (należy to zgłosić w ankiecie, do której link prześlemy na koniec spotkania).
Joanna Grecka-Otremba, Zuzanna Michalska