Magdalena Blicharska
masa solna
Celem doświadczenia jest wykorzystanie masy solnej (właściwości skrobi) do przygotowania materiału plastycznego służącego do tworzenia rysunków trójwymiarowych. Zadanie to rozwija kreatywność oraz zdolności manualne. W jaki sposób stworzyć wyjątkowe rysunki z efektem 3D?
Masa solna zawierająca wodę jest płynna i plastyczna natomiast podczas wypiekania zmienia się jej struktura. Głównym składnikiem mąki jest skrobia, czyli związek złożony z wielu cząsteczek cukru połączonych w długie łańcuchy, które w wodzie tworzą zawiesinę. Pod wpływem działania wysokiej temperatury masa unosi się (pęcznieje), wysycha i twardnieje tworząc efekt trójwymiarowy. W wyniku działania podwyższonej temperatury dochodzi do pękania wiązań wodorowych pomiędzy łańcuchami skrobi, a pomiędzy jej łańcuchy wciska się woda. W wyniku naruszenia struktury skrobi jej objętość zdecydowanie się zwiększa. Następnie woda zawarta w wytworzonej masie odparowuje, odległości między poszczególnymi łańcuchami zmniejszają się a masa dzięki temu twardnieje.
Syrop skrobiowy to inaczej syrop glukozowo-fruktozowy. Stanowi on zagęszczony wodny roztwór cukrów prostych, glukozy i fruktozy. Powstaje ze skrobi, która przetwarzana jest z użyciem enzymów lub kwasów. Stanowi on popularny, płynnym środek słodzący, stosowany w przemyśle spożywczym.