MAŁOPOLSKA: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

Małe obserwatorium astronomiczne w Niepołomicach powstało ponad pół wieku temu dzięki uporowi grupki wizjonerów kierowanych pasją i zamiłowaniem do obserwacji nocnego nieba. Wiele pokoleń niepołomiczan uczestniczyło w poznawaniu tajemnic wszechświata. Rozwój zainteresowania astronomią  przyczynił się do rozbudowy obserwatorium. W 2021 roku powstało planetarium i zupełnie nowy obiekt dydaktyczny, który spełnia oczekiwania i potrzeby naszych uczniów.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach to miejsce niezwykłe – tu dzieci i młodzież samodzielnie wydzierają światu jego tajemnice. Młodzi ludzie obserwują Słońce i inne gwiazdy, doświadczają, czym jest chemia, fizyka i elektronika. Przyswajają netykietę, odkrywają sekrety fotografii i zgłębiają tajniki sztucznej inteligencji, programując roboty.

Pod opieką nauczycieli najmłodsi uczą się w trakcie zabawy, starsi, mając do dyspozycji nowoczesne przyrządy i urządzenia pomiarowe, poznają świat prawdziwej nauki. W laboratorium poznają makro i mikroświat, odkrywają prawa przyrody, budują swoją wiedzę podążając za zwykłą dziecięcą ciekawością  poprzez codzienne doświadczanie nauki.

Wszystkich łączy jedno – pasja poznawcza.

Koordynatorką współpracy regionalnej programu KMO jest Aleksandra Kowalska, nauczycielka fizyki, matematyki i astronomii. Od lat zajmuje się popularyzacją nauk przyrodniczych. Jest także opiekunką klubu przy MOA w Niepołomicach.

Kontakt: kmo@moa.edu.pl

Strona MOA Niepołomice