Nadeszła wiosna – czas pikników naukowych! KMO wychodzą ze swoich pracowni, żeby w Depułtyczach (woj. lubelskie), Rzeszowie (woj. podkarpackie), Lesznie (woj. wielkopolskie) i Zambrowie (woj. podlaskie) podzielić się z innymi pasją do zdobywania wiedzy o zachodzących w świecie zjawiskach w oparciu o ich samodzielną obserwację, zadawanie pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi.
W Przedszkolu Miejskim nr 8 w Chełmie trwa burza mózgów. Przedszolaki z KMO "Pchełki" testują doświadczenia, które pokażą podczas Dnia Młodego Naukowca (Depułtycze, 18 czerwca). Wydarzenie odbędzie się pod patronatem naszego regionalnego partnera – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Młodzi (bardzo) popularyzatorzy wiedzy zaprezentują się obok ponad 20 innych lokalnych klubów oraz naukowców i animatorów ze wspomnianego PWSZ, Nadleśnictwa Chełm, Akademii Młodego Naukowca z Piaseczna oraz chełmskiego Projektu Leonardo, który pokaże machiny zbudowane na podstawie szkiców mistrza da Vinci.
Pod wieloma dorosłymi nogi ugięłyby się na samą myśl, że mają pokazać się na tle wyżej opisanej konkurencji. Ale nie przed "Pchełkami". – Bo nasze dzieciaki ćwiczą – mówi Barbara Foryt, opiekunka klubu, twórczyni Chełmskiej Sieci KMO oraz współorganizatorka pikniku w Depułtyczach. – Grupa dzieci, która wystąpi na festiwalu, już w tamtym roku zaczęła występować na różnych pokazach, prezentacjach i warsztatach w innych przedszkolach i szkołach. A w tym roku już od wiosny do dzieci starszych dołączają dzieci pięcioletnie, tak żeby przygotować się na przyszły rok – wyjaśnia. Kształtowanie pewności siebie to bardzo ważny aspekt uczestnictwa klubowiczów w podobnych imprezach.
Organizacja przez opiekunów klubów pikników naukowych to tradycja programu KMO. Przykładem Festiwal KMO Polski Wschodniej w Zambrowie (11 czerwca). Wydarzenie, które co roku gości w innej miejscowości, ma miejsce już po raz piąty. – Impreza odbędzie się na koronie stadionu miejskiego. Spodziewam się udziału klubów m.in. z Chełma, Huszlewa, Starej Kornicy, Radomyśla i Krasnegostawu. Festiwal to miejska impreza, gdzie będą mogli przyjść nie tylko uczniowie z zaproszonych szkół, ale i mieszkańcy Zambrowa – zapowiada Lidia Grad, opiekunka KMO "Exodus" w Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie i organizatorka imprezy.
Jak i dlaczego organizowane są pikniki KMO?
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Świat się kręci". Zanim to się jednak stanie, Pani Lidia musi się sporo napracować. Najpierw trzeba było uzyskać zgodę dyrekcji na organizację festiwalu, ale to był ledwie początek. Teraz należy przyszykować całe zaplecze oraz zadbać o wyżywienie, a nawet przenocowanie zaproszonych klubów. Wszystko kosztuje. Stąd narodził się pomysł, żeby z imprezą wyjść ze szkolnej sali gimnastycznej na miasto. – Doszliśmy do wniosku z dyrekcją, że łatwiej będzie wszystko zorganizować, jeśli będzie to impreza miejska. Dzięki temu nie musimy wszystkiego finansować sami – tłumaczy. Prócz miasta, imprezę współfinansuje też Stowarzyszenie Przyjaciół Czwórki [szkoły, gdzie pracuje organizatorka festiwalu – red.].
Trud włożony przez opiekunów w przygotowanie KMO przestrzeni do zaprezentowania się przed szerszą publicznością procentuje. Dzięki temu klubowicze zyskują doświadczenie, które pozwala bez zbędnego stresu pokazać się nawet przed najbardziej wymagającym audytorium. Choćby takim, jakie przybędzie na Piknik Nauki EKSPLORACJE (26 maja, Rzeszów) współorganizowany przez regionalnego partnera CNK – Stowarzyszenie ExploRes.
Klubowicze staną w Rzeszowie przed publicznością, która przyjdzie z zamiarem odwiedzenia stanowisk przygotowanych przez paleontologów czy fizyków jądrowych. – Kluby świetnie się w tym środowisku czują. Nie ma jakościowej różnicy w tym, jak przekazują naukę. Nie widać też, by ich pokazy cieszyły się mniejszym zainteresowaniem zwiedzających – komplementuje Tomasz Michalski z ExploRes, który obserwował KMO w akcji podczas wcześniej organizowanych imprez.
Gdzie i kiedy odbędą się pikniki naukowe z udziałem KMO:
Depułtycze, organizuje Barbara Foryt – 18 maja
Rzeszów, organizuje Stowarzyszenie ExploRes – 26 maja
Leszno, organizuje Dariusz Bojek – 3-6 czerwca
Zambrów, organizuje Lidia Grad – 11 czerwca
PW