20 opiekunów KMO znalazło się gronie 60 edukatorów, którzy wezmą udział w programie Intel Young Makers. Ich zadaniem w ramach przedsięwzięcia będzie inspirowanie młodych ludzi do tworzenia twórczych rozwiązań z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Szkolenie wprowadzające do programu odbyło się podczas 2. spotkania KMO w Centrum (6-7 maja).
W trakcie dwudniowego warsztatu uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób projektować rozwiązania z użyciem mikrokontrolera, czyli systemu mikroprocesorowego umożliwiającego sterowanie urządzeniami wejścia i wyjścia. Po podłączeniu do takiego mikrokontrolera odpowiednich czujników i zaprogramowaniu go można np. zbudować urządzenie, które będzie samo podlewało roślinę, gdy wilgotność spadnie do określonego poziomu.
– Z jednej strony uczymy twardych umiejętności związanych z programowaniem mikrokontrolerów, a z drugiej chcemy, żeby poprzez udział w tym programie nauczyciele i młodzież nabrali poczucia, że za pomocą takiej płytki są w stanie zbudować praktycznie, co tylko chcą – tłumaczy ideę przedsięwzięcia Wojciech Karcz z Centrum Nauki Kopernik, specjalista w zakresie wykorzystania metody konstrukcyjnej w edukacji, jeden z trenerów podczas szkolenia.
Zestaw edukacyjny Be Creo i jego możliwości
Pierwszy dzień zajęć poprowadzili trenerzy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. W trakcie warsztatu opiekunowie poznali możliwości zestawu edukacyjnego Be Creo, który otrzymali w ramach programu do wykorzystanie w pracy z młodzieżą. Zestaw stworzony został na bazie mikrokontrolera Intel Genuino 101. Składa się z aplikacji i podłączanych do mikrokontrolera sensorów i innych urządzeń, których pracę można zaprogramować. Kodowanie w aplikacji odbywa się za pomocą bloczków. Przygotowane przez twórców zestawu scenariusze umożliwiają łatwe zrozumienie sposobu działania mikrokontrolera.
Przeczytaj więcej na temat zestawu edukacyjnego Be Creo
– Jest to pewnego rodzaju "gra", gdzie kolejne etapy pokonuje się, rozwiązując różne zadania z inną fabułą. Uczymy się w ten sposób samodzielnie, jak działa ten mikrokontroler – wyjaśnia Wojciech Karcz. Szkolenie nie ograniczyło się jednak tylko do realizacji dołączonych do zestawu scenariuszy. Podczas drugiej części zajęć, przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik, opiekunowie dowiedzieli się, co jeszcze można wycisnąć z płytki. – Przygotowaliśmy przyspieszony kurs z działania Genuino 101 i podstaw elektroniki. Zastanawialiśmy, jak można tę wiedzę szerzej wykorzystać do realizacji różnych projektów, które potem uczestnicy będą realizować w ramach programu – relacjonuje trener z CNK.
Wiedza, która pozwala zmieniać świat
Intel Young Makers to realizowany w 10 krajach pilotażowy program, którego celem jest przekazanie umiejętności kodowania i projektowania rozwiązań z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. W jego ramach 60 specjalnie przeszkolonych edukatorów z różnych środowisk (Centrum Nauki Kopernik – KMO i ESERO, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości) będzie pracować z młodzieżą w wieku 13-18 lat.
Program odpowiada na wyzwania świata, w którym coraz trudniej swobodnie poruszać się bez twórczego wykorzystania dostępnych możliwości technologicznych. – Mamy coraz więcej urządzeń podpiętych do internetu, które możemy hakować czy modyfikować. Jeżeli ktoś chce wpływać na otaczającą nas rzeczywistość, to umiejętność programowania i tworzenia czegoś od podstaw z wykorzystaniem nowych technologii jest do tego niezbędna – mówi Wojciech Karcz.
Najciekawsze projekty powstałe w ramach programu Intel Young Makers zostaną zaprezentowane podczas ogólnopolskiej konferencji E(x)plory w październiku 2017 r. oraz na XXI Pikniku Naukowym organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik w maju 2018 r.
Piotr Włodarczyk