Aktualności

Relacja z V Forum KMO

Rola klubów w zmienianiu otaczającego nas świata – był to główny temat Forum KMO, które tym razem odbyło się w dniach 18-19 listopada 2016

 

Rola klubów w zmienianiu otaczającego nas świata – był to główny temat Forum KMO, które tym razem odbyło się w dniach 18-19 listopada 2016. Już po raz piaty spotkaliśmy się w Centrum Nauki Kopernik, aby dyskutować, wymyślać, zmieniać i inspirować się nawzajem.

Organizowane co roku forum to święto opiekunów, nauczycieli i rodziców. Udział w konferencji był dla uczestników i organizatorów okazją do dyskusji, wymiany opinii i doświadczeń, a przede wszystkim do nawiązania nowych kontaktów. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na społeczną rolę w działalności klubów. Wysłuchaliśmy relacji
z dotychczas zrealizowanych projektów podczas tzw. „Minutek” oraz zorganizowaliśmy warsztaty z myślą o nowych pomysłach, próbując odpowiedzieć na pytanie: czy kluby zmieniają świat wokół siebie?

Inspiracja z Indii

Gościem specjalnym tegorocznego forum była Seema Bansal, która walczy o szanse edukacyjne dla młodych ludzi w Indiach. W swoim wystąpieniu Seema Bansal zainspirowała opiekunów KMO do jeszcze większego społecznego zaangażowania. Jej historia jest dowodem na to, że zmiana systemu edukacji jest możliwa nawet bez angażowania dodatkowych środków finansowych. Korzystając z doświadczenia Seemy Bansal, zachęcaliśmy uczestników forum do realizowania wspólnych projektów z innymi klubami oraz do większego otwieranie się na społeczności lokalne.

Sięgnęliśmy nieba

W tym roku zaprosiliśmy też nauczycieli do rozpoczęcia wielkiej lotniczej przygody, prezentując nowe pudełko edukacyjne „Konstruktorzy marzeń”, które powstało we współpracy z firmą Boeing. Pudełko stworzyliśmy z myślą o opiekunach KMO. Mamy nadzieję, że będzie to narzędzie pomocne w rozwijaniu u uczniów kompetencji pracy projektowej i umiejętności rozwiązywania problemów. Całość przemawia do wyobraźni nie tylko uczniów, kochających konstruowanie, ale też do tych, którzy marzą o lataniu lub – całkiem zwyczajnie – chcą zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą żywiołu jakim jest powietrze.

Zainteresowani realizacją lotniczej przygody wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Wojciecha Karcza, pracownika Działu Laboratoriów CNK. Uczestnicy, na przykładzie budowy krzesła z kartonu (bez użycia łączeń np. kleju czy taśmy), uczyli się, jak rozbijać problemy na mniejsze fragmenty oraz jak dobrze zaprojektować proces konstruowania, dysponując tylko prostymi narzędziami. Fascynatów lotnictwa zaprosiliśmy na „Warsztat z polotem”, który prowadził John Collins, znany popularyzator nauki z USA. John Collins specjalizuje się w składaniu samolotów z papieru. Podczas swoich warsztatów tłumaczył zasady aerodynamiki, łącząc naukę z zabawą. Zdobyte podczas warsztatów umiejętności nauczyciele będą mogli wykorzystać w swojej pracy z uczniami.

Wyróżnienia dla najlepszych

Doceniamy zaangażowanie, wytrwałość i odwagę w podejmowaniu edukacyjnych
i naukowych wyzwań, dlatego nagrodziliśmy najlepszych opiekunów za ich szczególne osiągnięcia. Uroczyście wręczyliśmy wyróżnienia w konkursie organizowanym wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności – partnerem Programu Klub Młodego Odkrywcy – pod nazwą „Mistrzowie KMO”. Laureatem pierwszej nagrody została Barbara Foryt, która stworzyła w Chełmie sprawnie działającą sieć klubów z przedszkoli. Przyznaliśmy też dwa dodatkowe wyróżnienia dla Jolanty Flakowskiej i Marzeny Zawadzkiej-Maćków z Klubu Młodego Odkrywcy w Korfantowie za włączenie metody KMO w system rozwoju kompetencji nauczycieli we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Wyróżnienie trafiło również do Władysława Broszka oraz Janiny Karwowskiej za imponującą działalność w zakresie pozyskiwanie partnerstw w społeczności lokalnej.

Ekspresowo przez działania KMO

Trzyminutowe wystąpienia w  niezobowiązującej atmosferze? Mowa o wewnętrznym Hyde Parku na Forum KMO, czyli „Minutkach”. Opiekunowie opowiedzieli o swoich doświadczeniach, pomysłach i refleksjach. Usłyszeliśmy fascynujące historie np. o zastosowaniu metody KMO do pracy z więźniami czy w domach dziecka. Dowiedzieliśmy się też o wykorzystaniu wolontariatu pracowniczego w działaniach KMO. Po krótkich prezentacjach była okazja do rozmowy i zadawania pytań występującym. Podczas sesji „Minutek” zaprezentowaliśmy również 4 mini projekty badawcze KMO: „Zmierzmy razem Ziemię”, „Przyrodnicze Azyle”, „Woda, nauka, odpowiedzialność” oraz „Nie świeć, nie śmieć”. Dalsza część integracji i wymiany doświadczeń miała miejsce podczas sesji „Wielkie łowisko – w sieci pomysłów”.

Pieniądze i praktyka

Ostatni dzień forum rozpoczęliśmy od panelu na temat roli fundraisingu. Joanna Kalinowska
z CNK  podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy w obszarze edukacji i pozyskiwania środków. W godzinach popołudniowych odbyło się jeszcze dziesięć warsztatów. Było coś dla konstruktorów i majsterkowiczów, coś dla osób zainteresowanych umiejętnościami społecznymi i komunikacyjnymi oraz dla tych, którzy chcieli się skupić na projektach badawczych i naukowych.

Mamy nadzieję, że bogaty program warsztatów, jak i całego forum, umożliwił wartościową dyskusję, wymianę kontaktów oraz wzmocnieniu całej społeczności KMO. Liczymy na to, że ten sukces powtórzymy także za rok! 

Data dodania: 20.12.2016 Autor: kmo