Aktualności

Odkrywać można wszędzie!

Refleksje po Festiwalu Młodych Badaczy

Czy obserwując strumień wody cieknącej z butelki można wymyśleć nowy wzór fizyczny? Albo czy analiza gotowych danych dostępnych powszechnie w Internecie może zaowocować poważnym odkryciem naukowym? Odpowiedź brzmi: tak! Potwierdzają to młodzi badacze, których średnia wieku to niespełna 20 lat. Jednocześnie udowadniają, że nie jest potrzebna ani wyszukana aparatura i profesjonalne laboratorium, ani ogromne pieniądze i stopień doktora. Wystarczy przyjąć otwartą postawę odkrywania i bacznej obserwacji, i połączyć ją z odrobiną cierpliwości…

Przedsięwzięcie, które propaguje tę ideę to prestiżowy Konkurs Prac Młodych Naukowców (EUCYS) organizowany przez Komisję Europejską. Polska edycja jest natomiast od 1995 roku organizowana przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. W niedzielę, 22 marca, w ramach Festiwalu Odkrycia można było obejrzeć 20 najlepszych uczniowskich projektów badawczych z całej Polski i omówić z ich autorami. Wśród nich można wymienić badania nad molekularnymi podstawami czerstwienia chleba, inteligentne lusterka kompensujące zmianę pozycji motocyklisty, projekt dotyczący klaustrofobii i wiele innych niezwykle interesujących prac. Na międzynarodowych finałach EUCYS 2015 w Mediolanie będzie nas reprezentowała piątka nastoletnich naukowców, która wygrała konkurs na szczeblu krajowym – dwie specjalistki od biotechnologii, dwaj fizycy i pasjonatka astronomii.

Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy zdobywają prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Wszystko jednak zaczęło się od nieprzepartej ciekawości, umiejętności obserwacji świata i chęci odkrywania go. Choć mamy XXI wiek, do odkrycia pozostało jeszcze wiele – wystarczy tylko chcieć!

Więcej na temat tego konkursu znajdziesz tutaj.

W niedzielę miał miejsce również finał konkursu Astrobot. Jest on skierowany do uczniów gimnazjów, którzy mają za zadanie indywidualnie opracować koncepcję misji kosmicznej do ciała niebieskiego. Wybrane osoby zostały zaproszone do Kopernika na kilkudniowe warsztaty i wzięły udział w Turnieju Robotów Badawczych.

Zachęcamy do zgłaszanie swoich klubowiczów na następną edycję obu konkursów!

 

fot. Marianna Zadrożna

Data dodania: 02.04.2015 Autor: kmo