18 urodziny KMO

Data dodania: 02.10.2020 Autor: Barbara Foryt

 

Klub Młodego Odkrywcy jest już pełnoletni ! Przez te 18 lat wiele się działo, wiele setek, tysięcy klubowiczów zostało zaintrygowanych odkrywaniem, eksperymentowaniem, badaniem otaczającego świata. Wielu nauczycieli i edukatorów, dzięki KMO, postanowiło zmieniać oświatę u podstaw, nie czekając na kolejne reformy i wytyczne MEN.

Największą zaletą KMO są relacje, możliwość bezpośredniej komunikacji, dzielenie się wrażeniami i emocjami. Jednak rzeczywistość pandemii wymusiła inny sposób działania. Stąd nasze plany hucznego świętowania 18-tki uległy modyfikacji. Wszystkie nasze wydarzenia przenosimy do sieci. Inauguracyjny eksperyment to „Chemiczne jojo”, według nas najbardziej charakterystyczny dla KMO. Wspólnie z opiekunami wybraliśmy też symboliczną datę -18 września 2020 r. Do naszej 18-tkowej akcji przyłączyło się wiele klubów z Chełmskiej Sieci KMO. „Chemiczne jojo” zostało wykonane w wielu placówkach – od przedszkola do szkoły średniej. Bardzo mocno kibicowała nam pani wizytator z Kuratorium Oświaty, eksperymentując razem z przedszkolakami. Eksperyment wykonały także przedstawicielki partnera regionalnego programu KMO, PWSZ w Chełmie oraz trenerki KMO. Zaprosiły do challenge'u kolejnego partnera, którym jest Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

To dopiero początek obchodów 18-tki KMO w Chełmskiej Sieci. Przed nami sesje zdjęciowe wszystkich chętnych klubów, które zamieścimy na stronie naszej sieci. Poza tym realizujemy nasz kalendarz wspólnych imprez – online np. Jesienne eksperymenty, Andrzejki, Pierniki KMO. Zaplanowaliśmy też szkolenia i spotkania wirtualne dla opiekunów i zainteresowanych KMO. Teoretycznie nic się nie zmieniło, ale w praktyce duże wyzwanie przed nami, aby przetrwać ten czas pandemii. Najważniejsi są Klubowicze, oni chcą nadal eksperymentować i samodzielnie odkrywać świat. Rolą opiekunów jest ich wsparcie i tworzenie przestrzeni do bezpiecznych doświadczeń. Przed nami nowa rzeczywistość, niestety bardzo nieprzewidywalna, niepewna. Wykorzystajmy zatem to, co umożliwia mam technika: KMO – online, aby wkrótce świętować 20- tkę KMO w jeszcze większym składzie!

Niech KMOc będzie z Wami !

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ