Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem "Klub Młodego Odkrywcy, tom II". Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii.

 

Pokaż wyszukiwanie

Dobrze spakowane

Każdy, kto pakował się w plecak czy walizkę wie, że od tego jak dobrze poukładamy nasze rzeczy zależy, ile się ich zmieści. W doświadczeniu będzie można sprawdzić, o ile mniej miejsca zajmą elementy dokładnie ułożone na płaszczyźnie i w objętości.

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Społeczne,
Tagi:
Struktura gęstego upakowania

Co masz na myśli?

Ludzie porozumiewają się za pomocą słów. Ale równie ważna jest też mowa ich ciała – gesty, mimika, postawa. Sprawdź, na ile potrafisz rozpoznać, jakie emocje towarzyszą rozmawiającym ze sobą osobom!

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Społeczne,
Tagi:
mowa ciała, emocje, gesty, mimika, słowa

Krajobraz na kartce

Czy oglądając różne krajobrazy Polski przez okno pociągu albo w telewizji, zastanawiałeś się czasem, skąd wzięła się taka różnorodność? Czy to dzieło natury, czy człowieka?

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Geografia, Społeczne,
Tagi:
krajobraz naturalny, krajobraz miejski, krajobraz przemysłowy

Ilu znasz sąsiadów Polski?

Z iloma krajami sąsiaduje nasz kraj? Jakie są ich flagi, największe rzeki czy stolice? Dzięki wspólnie zrobionej grze dużo łatwiej będzie to zapamiętać!

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Społeczne, Geografia,
Tagi:
stolica, kierunki geograficzne, granica

Korzystaj ze środowiska z głową

Gdzie najlepiej zbudować dom, zakład przemysłowy, a gdzie ośrodek wypoczynkowy? Czy przy takich decyzjach te same kwestie były ważne kiedyś i obecnie? Żeby odpowiedzieć na te pytania, przeprowadź to doświadczenie.

Czytaj więcej
Czas trwania:
3 ?
Dziedzina:
Geografia, Społeczne, Terenowe,
Tagi:
zależności w przyrodzie, środowisko przyrodnicze, krajobraz