Wykłady, webinaria i inne nagrania

Otwarcie IX Forum KMO z wykładem prof. D. Jemielniaka „Świt społeczeństwa współpracy”


IX Forum KMO odbyło się online. W sieci mogło pomieścić się znacznie więcej osób niż w naszym centrum konferencyjnym. Zaprosiliśmy więc wszystkich – całą społeczność KMO z Polski, Gruzji, Ukrainy, Armenii i Etiopii. Przywitali nas dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, zastępczyni dyrektorki programowej ds. edukacji Anna Dziama oraz dyrektor Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Radek Jasiński.

Wykład otwarcia pt. „Świt społeczeństwa współpracy” wygłosił prof. Dariusz Jemielniak, ekonomista i socjolog zajmujący się technologiami i organizacjami otwartej współpracy, współautor autor publikacji „Społeczeństwo współpracy”. Profesor Jemielniak opowiedział nam o świecie, w którym dziś żyjemy, i o zmianach, które wokół nas zachodzą tak gwałtownie. A przede wszystkim – o sile współpracy w społeczeństwie i roli instytucji w jej budowaniu.

Gościem specjalnym wydarzenia był Janusz Laska, współtwórca idei Klubów Młodego Odkrywcy.

„Nauka w mediach – błogosławieństwo czy przekleństwo” – wykład prof. Ewy Bartnik

Jak odróżnić prawdę od teorii spiskowej? Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii, umiejętność rozpoznawania informacji i dezinformacji ma szczególnie znaczenie. Współczesne media, przede wszystkim te elektroniczne (w tym społecznościowe), za wiarygodnych ekspertów uznają zarówno wirusologa/wirusolożkę jak i blogera/blogerkę. To niepokojące zjawisko szerzy się do tego stopnia, że w renomowanym piśmie EMBO Reports niedawno ukazał się artykuł o tytule „Kłamstwa, bezczelna kłamstwa i media społecznościowe”.

Pokaz naukowy na 18. urodziny programu KMO