Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Słodkie życie pszczół

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Pszczoła to owad przechodzący pełny proces przeobrażenia. Z jaja wykluwa się larwa, która kilka razy zrzuca skórę, następnie przeobraża się w poczwarkę, z niej wykluwa się dorosły owad. Poznaj życie i zachowanie pszczół oraz innych owadów.

DZIEDZINA: Biologia,Zoologia Słowa kluczowe: owady,pszczoły,wzrok

Przytulny dom dla owada

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie kryją się owady? Możesz razem z nami zrobić dla nich kryjówkę.

DZIEDZINA: Biologia,Przyroda,Zoologia Słowa kluczowe: owady,rozmnażanie

Przyssany jak ślimak

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Ślimaki zamieszkują obszary wodne przemieszczają się dzięki ruchom płetwy. Natomiast lądowe poruszają się dzięki falującym skurczom podeszwy. Płynność ich ruchu zapewnia śluz produkowany przez odpowiednie gruczoły. Zasymulowanie ruchu ślimaka pozwoli poznać tajniki jego poruszania się.

DZIEDZINA: Biologia,Fizyka Słowa kluczowe: ciśnienie

Przechytrzyć pietruszkę

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Co się stanie z rośliną, kiedy zmienimy jej położenie? Czy odwracając ją „do góry nogami”, korzeń będzie rósł do góry?

DZIEDZINA: Biologia,Botanika Słowa kluczowe: geotropizm,pędy

Niepękające balony

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Dlaczego naciskając na łuk w jednym miejscu, możesz go zburzyć? Przeprowadzając to doświadczenie poćwiczysz umiejętności społeczne oraz dowiesz się więcej o równomiernym rozkładzie sił.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: ciężar,środek ciężkości

Chłonny jak mech

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Rolą mchu w lesie jest magazynowanie wody. Podczas eksperymentowania zostaną sprawdzone własności absorpcyjne mchu i porównane z innymi materiałami wchłaniającymi wodę.

DZIEDZINA: Biologia,Przyroda Słowa kluczowe: adaptacja środowiskowa,organizmy pionierskie,woda

Smog

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Coraz częściej mówi się o niebezpieczeństwach smogu, a prognozy pogody uwzględniają go w swoich wiadomościach. Czym tak naprawdę jest smog? Czy da się go zobaczyć?

DZIEDZINA: Przyroda,Zdrowie Słowa kluczowe: powietrze,smog,zanieczyszczenia powietrza

Na czarno czy na biało (się ubrać)?

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Wyniki eksperymentów pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor ubrań jest lepszy na lato, a jaki na zimę? Będzie można także sprawdzić, jak nagrzewa się woda w morzu a jak piasek na plaży.

DZIEDZINA: Fizyka,Zdrowie Słowa kluczowe: ciepło,pojemność cieplna,promieniowanie

Krzywy rysunek, prosty obraz

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Przeglądając się w lustrze płaskim (np. zwykłym lustrze łazienkowym) widzimy obraz bez zniekształceń. Z kolei obrazy, które powstają w krzywych zwierciadłach są czasem zupełnie niepodobne do przedmiotów, które odbijają. W doświadczeniu będzie można się przekonać jak należy zniekształcić proste kształty, litery by były rozpoznawalne w krzywych zwierciadłach.

DZIEDZINA: Fizyka,Optyka Słowa kluczowe: lustro,odbicie,zwierciadło

Kolorowy kawior molekularny

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Czy kawior może być kolorowy? W jaki sposób przygotować owocowy lub warzywny kawior? Dlaczego przy produkcji kawioru molekularnego wykorzystuje się agar? Eksperyment ma na celu zapoznać uczestnika z procesem żelowania wykorzystywanym w kuchni molekularnej, biotechnologii oraz chemii.

DZIEDZINA: Chemia Słowa kluczowe: kuchnia molekularna,żelowanie

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE