Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Jazda pod górę

Data dodania: 28.05.2019 Autor: Administrator

Doświadczenie nie wymaga zbyt dużo pracy wykonawczej w porównaniu z zaskakującym na pozór efektem poruszania się ciała pod górę. Eksperyment daje możliwość dokonania kilku zmian warunków początkowych i sprawdzenia jak one wpływają na efekt końcowy.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: Piknik Naukowy, środek masy, zasada zachowania energii

Efekt Stroopa

Data dodania: 22.02.2019 Autor: Administrator

Umiesz nazwać podstawowe kolory? Jak myślisz, jak szybko jesteś w stanie zareagować i nazwać dany kolor? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić, co wpływa na Twój czas reakcji!

DZIEDZINA: Psychologia Słowa kluczowe: kolor, mowa

Niepalny papier

Data dodania: 22.02.2019 Autor: Administrator

Niepalny papier - czy to w ogóle możliwe?

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: ogień, papier

Koleżeński telefon

Data dodania: 22.02.2019 Autor: Administrator

W tym doświadczeniu stworzycie proste urządzenie do komunikacji na odległość. Na jaki największy dystans uda się Wam połączyć?

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: dźwięk, fala dźwiękowa

Od piszczałki do tuby

Data dodania: 22.02.2019 Autor: Administrator

Jak ze słomek i papieru stworzyć instrumenty dla całej orkiestry? Sprawdź, jak zagrasz na własnoręcznie zrobionej piszczałce lub tubie!

DZIEDZINA: Fizyka, Muzyka Słowa kluczowe: dźwięk, instrumenty muzyczne

Wyścig bąbelków

Data dodania: 11.12.2018 Autor: Administrator

Słowo "bąbelki" może nie brzmieć bardzo naukowo, niemniej obserwacja i analiza ich ruchu może dać nam wiele informacji na temat złożonych właściwości fizycznych. A przy tym doświadczenia te są niezwykle satysfakcjonujące do wykonywania!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: gęstość, lepkość, Piknik Naukowy, ruch

Pływające jajko - Maria Skłodowska–Curie

Data dodania: 13.11.2018 Autor: Administrator

Od czego zależy, czy obiekty pływają, czy toną? Sprawdź w jednym z doświadczeń, które przeprowadzała ze swoją córką sama Maria Skłodowska-Curie!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: gęstość, polscy naukowcy, wyporność

Łapacze snów

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Jak to się dzieje, że nawet na zatłoczonym, głośnym korytarzu, gdzie rozmawia wiele osób często jesteś w stanie wychwycić, kiedy ktoś wypowiada Twoje imię? Czy łatwiej jesteś w stanie wychwycić słowa wypowiadane przez dziewczyny czy przez chłopaków?

DZIEDZINA: Psychologia, Socjologia Słowa kluczowe: efekt Cocktail Party, słowa

Tajna broń mrówek

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Jak tak małe stworzenia jak mrówki mogą bronić się przed dużymi zwierzętami w lesie, które mogłyby zniszczyć ich mrowisko?

DZIEDZINA: Biologia, Chemia, Zajęcia Terenowe Słowa kluczowe: kwas mrówkowy, mrówki, pokrzywy

Jak stworzyć niewidzialny napis?

Data dodania: 19.09.2018 Autor: Administrator

Czy zawsze marzył Ci się sposób komunikowania ze znajomymi, który byłby niewidoczny dla innych? W tym doświadczeniu możesz się dowiedzieć, jak to zrobić!

DZIEDZINA: Chemia Słowa kluczowe: indykator, jodyna, skrobia, witamina C, wskaźnik chemiczny

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE