Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Zobacz tęczę

Data dodania: 13.01.2020 Autor: Administrator

Klubowicze odkryją, co to jest tęcza i jak powstaje. Zaobserwują, jak działa pryzmat. Odkryją różne rodzaje pryzmatów. Spróbują znaleźć sposób na stworzenie tęczy.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: pryzmat, światło, tęcza

Czy rośliny mają gruczoły ?

Data dodania: 28.10.2019 Autor: ODN Olsztyn

Uczestnicy doświadczenia, z zastosowaniem mikroskopu lub lupy, poszukają odpowiedzi na pytanie - Czy rośliny mają gruczoły ? Zobaczą fascynujący świat roślin. Dotkną ciekawe substancje produkowane przez rośliny.

DZIEDZINA: Biologia, Chemia Słowa kluczowe: lupulina, włoski gruczołowe

Czy rośliny produkują śmieci?

Data dodania: 26.10.2019 Autor: ODN Olsztyn

Klubowicze zobaczą świat roślin widziany pod powiększeniem. Zaobserwują ciekawe elementy budowy cebuli. Zdecyduję, czy można nazwać je "śmieciami".

DZIEDZINA: Biologia Słowa kluczowe: kryształy szczawianu wapnia, kwercetyna

Karmelowa wróżba (lizaki z karmelu)

Data dodania: 21.10.2019 Autor: Administrator

Klubowicze pod nadzorem opiekuna odkrywają właściwości cukru, robiąc lizaki z karmelizowanego cukru. Każdy z nich sam wylewa masę karmelową na papier do pieczenia, nadając wyjątkowe kształty stworzonym przez siebie lizakom. Co przypominają swoją formą smakołyki? To już zależy od wyobraźni klubowiczów. Może to być wróżba na przyszłość. Warto w trakcie zajęć zaznaczyć, że lizak to nie najzdrowsza przekąska.

DZIEDZINA: Chemia, Fizyka, Matematyka Słowa kluczowe: карамелизация, карамель, сахар

Dzwon nurkowy dla chusteczki

Data dodania: 30.09.2019 Autor: Administrator

Podczas doświadczenia klubowicze wykonają dzwon nurkowy i przekonają się, jak działa. Sprawdzą, czy da się zanurzyć chusteczkę w wodzie i jej nie zamoczyć.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: давление воды, кессоны, сжатие воздуха

Cień, półcień i w cieniu

Data dodania: 30.09.2019 Autor: Administrator

Podczas doświadczenia klubowicze przekonają się, w jaki sposób powstaje cień. Sprawdzą, czym cień różni się od półcienia oraz co się stanie, gdy wyciętą z kartonu i przymocowaną do patyczka figurę (np. zwierzęcia) – umieszczoną przez nich między ekranem a źródłem światła – oświetlą tylko częściowo lub gdy oświetlą ją kolorowym światłem. Przed eksperymentem samodzielnie przygotują szablony oraz kartonowe figury.

DZIEDZINA: Fizyka, Sensoryka Słowa kluczowe:

Razem czy osobno

Data dodania: 28.05.2019 Autor: Administrator

Sprawdź co stanie się jeśli między dwie piłeczki zaczniesz wdmuchiwać powietrze. Wynik na pewno cię zaskoczy!

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: ciśnienie, Piknik Naukowy, prawo Bernoulliego, prędkość

Próbkownik

Data dodania: 28.05.2019 Autor: Administrator

O swojej planecie wiemy już bardzo dużo, między innymi dzięki różnym urządzeniom, które umożliwiały pobieranie próbek i badanie ich w laboratoriach. Badaliśmy również Księżyc, dzięki Misjom Apollo. Obecnie chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o Marsie oraz innych odleglejszych planetach czy asteroidach, które mogą nam zagrażać. Zostań naukowcem badającym kosmos i zastanów się jak możesz pobrać próbki i je później zbadać!

DZIEDZINA: Astronomia, Fizyka Słowa kluczowe: analiza danych, ciśnienie, Piknik Naukowy, próbki

Czy tarcie ma znaczenie?

Data dodania: 28.05.2019 Autor: Administrator

Czy zastanawiasz się czasem, co powoduje, że bez problemu przemieszczasz się po chodniku, a co może się wydarzyć, kiedy zimą dojdzie do miejscowego oblodzenia, czy może się ono stać dla ciebie niebezpieczne? Wykonaj doświadczenie i odpowiedz, czy tarcie ma znaczenie.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: Piknik Naukowy, siła ciężkości, tarcie

Jazda pod górę

Data dodania: 28.05.2019 Autor: Administrator

Doświadczenie nie wymaga zbyt dużo pracy wykonawczej w porównaniu z zaskakującym na pozór efektem poruszania się ciała pod górę. Eksperyment daje możliwość dokonania kilku zmian warunków początkowych i sprawdzenia jak one wpływają na efekt końcowy.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: Piknik Naukowy, środek masy, zasada zachowania energii

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE