Aktualności

Nadchodzi 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Spotykamy się już 27 maja na Stadionie Narodowym PGE w Warszawie, od godziny 11 do 20. W tym roku tematem przewodnim są rewolucje naukowe. Przyjrzycie się kamieniom milowym w rozwoju nauki w doborowym towarzystwie ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Jak co roku KMO będzie miało swoje stoisko w namiocie organizatorów. Odwiedź nas koniecznie i poznaj 12 Klubów Młodego Odkrywcy z Polski, Armenii, Gruzji, Ukrainy i Rumunii, które od stycznia opracowują swoje pokazy. Przeczytajcie, co kluby przygotowały w tym roku!

KMO Babiniaki

Rewolucyjne oblicza węgla

Pierwiastek, minerał, skała, paliwo, substancja, włókna… Węgiel występuje w wielu postaciach i ma różne oblicza. Odkrycia i wynalazki z nim związane przynosiły i wciąż przynoszą rewolucyjne zastosowania. Na naszym stanowisku będzie można przyjrzeć się z bliska różnym odmianom węgla, sprawdzić, czy grafit przewodzi prąd i zobaczyć nieoczywisty model żarówki oraz poznać grafen – materiał przyszłości.

KMO EXODUS

Wrażliwe paluszki i nie tylko – od receptorów w naskórku do daktyloskopii

Działanie praktyczne – myślenie analityczne

U nas każdy uczestnik Pikniku będzie mógł poznać zasady daktyloskopii oraz sprawdzić, czy ma mózg analityka. Przygotowane pokazy pozwolą w inny sposób spojrzeć na swoją skórę i poznać jej cechy oraz sprawdzić swoje umiejętności analityczne, matematyczne i informatyczne w innym wymiarze.

KMO Neutrino

Sięgając gwiazd, czyli ALO buduje radioteleskop

Zabierzemy Cię w podróż, podczas której dowiesz się, w jaki sposób można rejestrować sygnał radiowy ze Słońca, jak to robili pionierzy radioastronomii Karl Jansky i Grote Reber w latach 30-tych ubiegłego stulecia i jak robimy to my blisko 100 lat po ich dokonaniach. Dowiesz się, jak zbudowany jest i jak działa radioteleskop. Pokażemy Ci autorski program do analizy sygnału radiowego. Będziesz mógł poczuć się jak astrofizyk. Chcielibyśmy, żebyś po spotkaniu z nami patrzył/-a na Słońce inaczej!

KMO Ciekawi świata z 25 i Poszukiwacze z 5

Chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko

Na naszym stanowisku powtórzycie eksperyment Newtona – rozszczepicie światło za pomocą pryzmatu.  Wykonacie też własne spektrometry z płyt CD.

KMO Milionerzy – Milion Pomysłów na Eksperyment

Ewolucja światła

Wyobraź sobie świat bez ŚWIATŁA. Jak człowiek ujarzmił światło? W jaki sposób i co wykorzystywał, aby je zdobyć? W jaki sposób pewien Polak wydłużył dzień, tym samym zmieniając świat? Wybierzcie się w podróż do przeszłości. Waszym przewodnikiem będzie nafta.

KMO Fahrenheit

A jednak się kręci!

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię

Przyrodnicze oddziaływanie – odpychanie i przyciąganie

Czy wystarczy nam miejsca w wyobraźni, aby pomieścić coś tak ogromnego jak Układ Słoneczny? Podążajmy za myślą Kopernika – popatrzmy, jak z chaosu wyłania się porządek. Weźmy pod lupę teorię kopernikańską, jej przełomowość i wady. Pobawmy się napięciem powierzchniowym – poobserwujemy dlaczego woda, jedna z najpospolitszych substancji we Wszechświecie, jest taka wyjątkowa. Ruszajmy, przed nami kosmos!

 

Więcej informacji o Pikniku Naukowym znajduje się na stronie wydarzenia i na Facebooku.

Data dodania: 19.05.2023 Autor: KMO Data wydarzenia: 27.05.2023 Miasto: Warszawa