Aktualności

Spotkanie opiekunów KMO on-line

Drodzy Opiekunowie, wiemy, że jesteście zmęczeni, pracujecie dwa razy tyle co przed pandemią, macie awersję do komputera i jesteście przebodźcowani dziesiątkami materiałów, które wylewają się z sieci. Mimo to, zapraszamy na drugie spotkanie opiekunów KMO on-line. Organizatorem spotkania jest Centrum Nauki Kopernik.

Oferujemy inspiracje z pierwszej ręki nauczycielskiej, wieloletniej opiekunki KMO Moniki Kokoszy oraz przegląd materiałów edukacyjnych e-Kopernika w wykonaniu animatorki Kariny Majak, której filmiki cieszą się wielką popularnością. Zaplanowałyśmy je w aplikacji Microsoft Teams, żebyśmy mogły nie tylko do Was mówić, ale również Was zobaczyć i dać Wam głos. Po webinarium będzie czas na rozmowę – jeśli ktoś będzie miał jeszcze siłę i chęć.

Zuzanna, Zosia i Sylwia

 

Szczegóły wydarzenia

 • Data: 19 maja (wtorek)
 • Godzina: 18:00 (spotkanie potrwa ok. godziny)
 • Miejsce: Microsoft Teams

Program spotkania

1. Pomimo izolacji nadal możemy  i powinniśmy tak prowadzić lekcje, żeby uczniowie byli aktywni, mogli tworzyć, eksperymentować i rozwijać się.

Monika Kokosza – nauczycielka fizyki, chemii i matematyki oraz opiekun KMO Wulkany Energii

W swojej części spotkania Monika opowie:

 • jak poprowadzić zajęcia z wykorzystaniem pracy grupowej, podczas której uczniowie wykonują samodzielnie doświadczenia i wspólnie je opisują,
 • jak motywować uczniów do pracy, np. organizując „zadania na dobry początek” lub ” zadania na podsumowanie lekcji” w formie zadań  online, które uczniowie wykonują w parach,
 • jak zachęcić i motywować uczniów do dodatkowej aktywności, wprowadzając, m. in. „prace dla chętnych” w formie małych projektów

oraz przedstawi przykłady narzędzi, które pozwalają na szybkie i wygodne przygotowanie krótkich aktywności.

2. Zasoby edukacyjne #kopernikwdomu

Karina Majak – animatorka Centrum Nauki Kopernik, autorka filmów w ramach akcji #kopernikwdomu

W czasie epidemii Covid-19 CNK rozpoczęło akcję #kopernikwdomu. W jej ramach stworzyło bardzo dużo propozycji i pomysłów na samodzielne eksperymentowanie i udostępniło je na stronie kopernik.org.pl

W swojej prezentacji Karina:

 • oprowadzi nas wirtualnie po zasobach #kopernikwdomu i przedstawi, co można wśród nich znaleźć.
 • opowie czym różni się praca animatora przy eksponatach/doświadczeniach na żywo ze zwiedzającymi od pracy z wykorzystaniem filmików bez tej bezpośredniej interakcji.
 • podpowie jak wykorzystać filmiki w pracy z uczniami, czyli przede wszystkim jak pracować na pytaniach, po co one są, w jaki sposób je zadawać, jak z nich skorzystać, do czego prowadzą itd.

Poznajcie Karinę:

Spotkanie będzie nagrywane.

Jak dołączyć?

Link do spotkania: https://bit.ly/2T1nhE6

 • Do spotkania może dołączyć każdy, wystarczy mieć link, nie trzeba posiadać aplikacji ani konta MS Teams.
 • Udział w spotkaniu przez komputer: w spotkaniu można uczestniczyć korzystając z programu Microsoft Teams zainstalowanego w komputerze albo przez przeglądarkę Microsoft Edge lub Google Chrome. W terminie spotkania kliknijcie w link do spotkania, który przeniesie Was do programu Teams (jeśli z niego korzystacie) lub otworzy spotkanie w przeglądarce (jeśli nie korzystacie z Teams).
 • Udział w spotkaniu przez urządzenie mobilne: ta opcja wymaga pobrania bezpłatnej aplikacji Microsoft Teams. Najpierw pobierzcie aplikację, a potem wróćcie do emaila/strony z linkiem do spotkania i w niego kliknijcie.

Jeśli potrzebujecie wsparcia technicznego, chętnie pomożemy kmo@kopernik.org.pl.

Spotkanie dla opiekunów jest jednym z działań Centrum Nauki Kopernik jako instytucji wspierającej Kluby Młodego Odkrywcy na Mazowszu. Organizacja spotkania w Internecie umożliwia nam zaproszenie opiekunów z całej Polski – dołączajcie więc niezależnie od lokalizacji!

Materiały z wydarzenia

 • Prezentacja Moniki Kokoszy

Zdalne lekcje – jak utrzymać zainteresowanie ucznia

 • Prezentacja Kariny Majak

#Kopernikwdomu – cyfrowe materiały CNK na zajęciach zdalnych

Data dodania: 13.05.2020 Autor: KMO Data wydarzenia: 19.05.2020 Miasto: Warszawa