Aktualności

Wkręć się!

Kto chce obserwować, badać i pogłębiać rozumienie otaczających nas zjawisk? Scenariusze do budowy mini-eksponatów Centrum Nauki Kopernik tutaj do pobrania i inspiracji. Wkrętki, bo tak nazywamy te mini-eksponaty, są sposobem na deszczowe popołudnie w domu dla badaczy w każdym wieku, lekcję realizującą program (choć pewnie nie wszystkie;) i zajęcia pozaszkolne. Daj się wkręcić!

Premiera wkrętek miała miejsce podczas VIII Forum KMO w listopadzie 2019 roku. Te proste narzędzia obrazujące jedno, wybrane zjawisko, z miejsca stały się hitem i przyciągnęły tłumy. Dyskusjom na ich temat nie było końcom i trwają do tej pory. W przestrzeni galerii Centrum Nauki Kopernik stanęły stanowiska Klubu Młodego Odkrywcy, przy których Opiekunowie wraz ze zwiedzającymi Centrum mogli budować swoje wkrętki. Dziś udostępniamy wszystkie opracowane do tej pory scenariusze wkrętek, ale uwaga – prace nad nimi wciąż trwają i na wiosnę przedstawimy je Wam w uzupełnionej i ulepszonej wersji – jest na co czekać! 🙂

VIII FORUM KMO 2019, jak wykopać dołek w wodzie, fot. Robert Kowalewski

Stworzyliśmy dla Was 18 wkrętek:

 1. rysowanie w lustrze
 2. ziemski magnes
 3. utrzymaj pion
 4. trzy kulki na sznurku
 5. świat w twojej głowie
 6. odcienie szarości
 7. słomka – trąbka
 8. staczanie pod górę
 9. stół Chladiniego (głośnik)
 10. stół Chladiniego (membrana)
 11. obrotki
 12. narysuj film
 13. magnetyczna chmura
 14. łoże fakira
 15. krążek Newtona
 16. drgające pierścienie
 17. fletnia Pana
 18. jak wykopać dołek w wodzie

Dajcie nam znać, jak Wam się z nimi pracuje! Może macie pomysły na kolejne? Piszcie do nas kmo@kopernik.org.pl! Jesteśmy ciekawe Waszych opinii:)

Zofia Magier

Data dodania: 21.02.2020 Autor: Administrator