Klimat to głośny temat ostatnich miesięcy, jednak zmiany, jakim podlega na przestrzeni ostatnich dekad nadal budzą kontrowersje. Zdarza się, że w przypadku klimatu zwykliśmy mówić „wierzę” lub „nie wierzę”, kiedy nie jest to kwestia wiary, a faktów. Przekonanie do tego osób, które mają inne zdanie często jest bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. Na szczęście, to co możemy razem zrobić, to wspólne doświadczenia i refleksyjne dokonywanie obserwacji. Własnie takie doświadczenia, które przybliżają rozumienie działania klimatu i zmian, które w nim zachodzą, przeprowadzą Klubowicze, którzy zjadą się z całej Polski na Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym.
KMO Exodus z Zambrowa pod okiem Opiekunki Lidii Grad zachęci uczestników Pikniku m.in. do namysłu nad tym, jak masy powietrza przesuwają się w atmosferze ziemskie i jak wpływa to na zjawiska pogodowe, których doświadczamy. Z nimi będziecie mogli odkryć, jaki jest związek ruchów mas wody i powietrza, jak również zaspokoić swoją ciekawość – czy pogoda jest zjawiskiem zachodzącym w kosmosie?
KMO Szperacze z Korfantowa, których Opiekunką jest Jolanta Flakowska zaprezentują, m.in. jak powstają i jak wpływają na organizmy żywe kwaśne deszcze. Razem z nimi będziecie mogli również podyskutować, w jaki sposób działają elektrofiltry. Przybądź na stanowisko, żeby sprawdzić samodzielnie wykonując doświadczenie!
KMO Trzaśnięte Probówki również z Korfantowa, których Opiekunką jest Marzena Zawadzka-Maćków pokażą m.in., jakie mamy alternatywne dla węgla źródła energii. Przy ich stanowisku będziecie mogli wspólnie zastanowić się, czy może w walce przed zmianami klimatu mogą nam pomóc bakterie. Jesteście ciekawi? Zapraszamy na stanowisko KMO!
KMO Młody Naukowiec z Katowic prowadzony przez Joannę Grecką-Otrembę zbudował smogookreślatoinator – domowej roboty miernik smogu, który zaprezentują podczas Pikniku. Poza smogiem, na ich stanowisku będzie można porozmawiać o wpływie promieniowania UV na człowieka. Jak składniki pogody wpływają na jego obecność? Dowiecie się od Młodych Naukowców!
KMO Odkrywcy Maczek również z Katowic prowadzone przez Katarzynę Trajdos pokażą m.in. jak uchronić naszych przyjaciół – naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla, czyli rośliny przed przesuszeniem. Z nimi porozmawiacie, jak programowanie może usprawnić wiele wykonywanych przez nas czynności i jednocześnie oszczędzić zużywany przez nas prąd.
KMO H2O z Ostrołęki pod okiem Opiekunki Iwony Kisiel zaprezentują m.in. właściwości dwutlenku węgla – gazu. W jaki sposób zatrzymuje ciepło w atmosferze ziemskiej? Kiedy jest produkowany? Zatrzymaj się przy ich stanowisku, żeby wspólnie doświadczać i rozmawiać!
Nie możemy się już doczekać! Tyle różnorodnych działań na jednym stanowisku. Widzimy się już 9 maja na Stadionie Narodowym w namiocie Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy wszystkich do wspólnego doświadczania i dyskusji!
Zespół KMO