Aktualności

Temat 24. Piknik Naukowy - Klimat i My

Już na początku stycznia startuje kolejny konkurs "KMO na Pikniku Naukowym". Co roku świętujemy razem naukę i spotykamy innych zafascynowanych światem ludzi. Zapraszamy wszystkich Opiekunów i Klubowiczów, którzy w tym roku chcieliby być w tym dniu z nami. Zapewniamy, że nie ma drugiego takiego święta! Temat tegorocznego Pikniku jest nie tylko ważny, ale z miesiąca na miesiąc coraz bardziej palący - "Klimat i My". Zachęcamy Was do zaangażowania się w popularyzowanie rzetelnej wiedzy o klimacie razem z nami!

Już na początku roku startuje kolejny konkurs „KMO na Pikniku Naukowym”. Do połowy stycznia będziemy przyjmować zgłoszenia, które laureaci konkursu będą prezentować na największej imprezie popularyzującej naukę w Europie.Do konkursu zapraszamy Klubowiczów, którzy ukończyli 5 klasę szkoły podstawowej. W zgłoszeniu należy zaproponować 3 doświadczenia, warsztaty lub pokazy, które Klubowicze będą samodzielnie przedstawiać podczas Pikniku. W ocenie zgłoszeń będą brane pod uwagę miedzy innymi:

  • oryginalność – najwyżej oceniane są zgłoszenia, w których opisane doświadczenia są autorskie lub już powszechnie znane, ale zmodyfikowane przez Klubowiczów;
  • naukowość – jurorzy zwracają uwagę, aby zgłaszane pokazy bazowały na poprawnej wiedzy, konsensusie naukowym i nie używały niepotrzebnych i przekłamujących uproszczeń;
  • ciekawość i interdyscyplinarność – tak jak wszystkie działania w KMO chcemy, aby stanowiska piknikowe przedstawiały zjawiska z wielu perspektyw, zaciekawiały odwiedzających Piknik i motywowały do zadawania pytań i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.
  • bezpieczeństwo – Piknik Naukowy to impreza masowa, nie można na niej korzystać z niebezpiecznych, łatwopalnych ani trujących substancji ani stosować otwartego ognia lub stwarzać niebezpiecznych sytuacji.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik co roku odwiedza ponad 100 tysięcy zwiedzających. Stanowisko KMO znajduje się w namiocie Kopernika i cieszy się ogromnym powodzeniem. Klubowicze tłumaczą swoim rówieśnikom, przedszkolakom, dorosłym i seniorom zjawiska, które można zaobserwować w przygotowanych przez nich doświadczeniach. W myśli idei KMO – są przewodnikami odwiedzających po świecie nauki. Zachęcają do samodzielnego eksperymentowania, zadają pytania, nie tłumaczą przesadnie, nie dają gotowych rozwiązań. Co roku świętujemy razem naukę i spotykamy innych zafascynowanych światem ludzi. Zapraszamy wszystkich Opiekunów i Klubowiczów, którzy w tym roku chcieliby być w tym dniu z nami. Zapewniamy, że nie ma drugiego takiego święta! Jeśli nadal nie jesteście pewni,  czy udział w Pikniku naukowym jest dla Was – zachęcamy do przeczytania relacji z zeszłego roku.

W tym roku temat Pikniku dotyczy nas wszystkich – „Klimat i My„. Kilkuset wystawców będzie prezentowało doświadczenia i pokazy, które przybliżą nam czym klimat jest, od czego zależy, jak zmieniał się w ciągu życia Ziemi, jak zmienia się teraz i dlaczego i od czego te zmiany zależały/zależą. Piknik Naukowy jest miejscem, gdzie spotykają się różne perspektywy (i do ich przyjęcia Was zachęcamy) – przyrodnicza, matematyczna społeczna, historyczna, społeczna, ekonomiczna i inne… Temat ten jest nie tylko ważny, ale z miesiąca na miesiąc coraz bardziej palący. Zachęcamy Was do zaangażowania się w popularyzowanie rzetelnej wiedzy o klimacie między innymi poprzez udział w Pikniku. Doświadczenia, które wymyślicie i przedstawicie będą później upublicznione na naszej stronie KMO pod nazwą Klubu i nazwiskiem Opiekuna (za Waszą zgodą), aby można było inspirować się nimi w całej Polsce i zagranicą.

Zgłoszenia będą przyjmowane do połowy stycznia, więc warto już zacząć się zastanawiać nad doświadczeniami!

Więcej informacji i dokładne daty już wkrótce!

 

Data dodania: 27.12.2019 Autor: Administrator Data wydarzenia: 19.01.2020 Miasto: