Projekt Badacze KMO 2018 "Badanie wpływu kwaśnego deszczu na materię ożywioną i nieożywioną"

Data dodania: 10.04.2019 Autor: Małgorzata Więcław

 

„Projekt Badacze KMO 2018 - „Badanie wpływu kwaśnego deszczu na materię ożywioną i nieożywioną”.

Uczniowie KMO Amperki działający w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Sieteszy zakończyli już pierwszą część badań nad projektem "Wpływ kwaśnego deszczu na materię ożywioną i nieożywioną". Dotyczyła ona materii nieożywionej.

W połowie marca podjęliśmy działania mające na celu badanie wpływu kwaśnego deszczu na materię ożywioną. Prace rozpoczęliśmy od wysiewu nasion pomidorów i ogórków do doniczek w swoich domach. Każdy z uczestników projektu wysiał po dwie skrzynki nasion obu roślin, by mieć porównanie ich wyglądu. Część roślin została poddana działaniu kwaśnego deszczu lub wody zakwaszonej kwasem siarkowym (około 3,5 ph) ale dopiero po wypuszczeniu drugiej pary listków. Chodziło nam o to, by roślinki były już dobrze ukorzenione. W najbliższym czasie umieścimy jeden zestaw doświadczalny w zakupionym inspekcie na zewnątrz (jeżeli nie będzie już przymrozków).

Dotychczasowe obserwacje już pokazują zauważalne różnice między roślinami podlewanymi wodą z kranu, a podlewanymi zakwaszoną wodą. Spora część pomidorów i ogórków ma uschniętą pierwszą parę listków, pojawiają się również plamy na kolejnych liściach i jego obrzeżach. Największe zainteresowanie wzbudziły wśród uczniów obserwacje przebarwień liści pod podświetlanymi lupami i mikroskopem ekranowym, które zostały zakupione z przyznanej nam nagrody przez CNK i Polsko –Amerykańską Fundację Wolności. Poza tym zaskakuje nas również tempo niekorzystnych zmian zachodzących w wyglądzie roślin poddanych działaniu zakwaszonej wody.
Dzięki dokonywanym obserwacjom uczniowie bardziej troszczą się o stan środowiska naturalnego, zastanawiają się nad sposobami zahamowania niekorzystnych procesów wywołanych głównie przez człowieka. Analizują możliwości zapobiegania takim zachowaniom w najbliższym otoczeniu, by zmniejszyć emisję substancji trujących.

Mamy w planie wykonanie gazetki szkolnej, która zaakcentuje jak każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu najbliższego środowiska naturalnego.
Zachęcamy inne kluby, by wzięły udział w tym badaniu i wymieniły się swoimi doświadczeniami wzbogacającymi opisywany projekt.

Może macie jakieś ciekawe pomysły w tym zakresie?

Relację przygotowała Małgorzata Więcław

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ