Wyścig bąbelków

Cel doświadczenia:

Słowo „bąbelki” może nie brzmieć bardzo naukowo, niemniej obserwacja i analiza ich ruchu może dać nam wiele informacji na temat złożonych właściwości fizycznych. A przy tym doświadczenia te są niezwykle satysfakcjonujące do wykonywania!

Problem do rozwiązania

Słowo „bąbelki” może nie brzmieć bardzo naukowo, niemniej obserwacja i analiza ich ruchu może dać nam wiele informacji na temat złożonych właściwości fizycznych. A przy tym doświadczenia te są niezwykle satysfakcjonujące do wykonywania!

Spis materiałów

  1. rurki bezbarwne (giętkie lub sztywne (poeksperymentuj z rurkami o różnych średnicach)
  2. strzykawki
  3. korki lub plastelina
  4. olej
  5. woda
  6. coś do zamocowania rurek pod kątem lub w pionie
  7. stoper

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Napełnij rurki za pomocą strzykawek taką samą objętością płynów.
  2. Dolne końcówki zabezpiecz korkami lub plasteliną zostawiając przytwierdzoną szczelnie strzykawkę z odciągniętym tłokiem (pełną powietrza)
  3. Wepchnij do rurek bąbelek powietrza o tej same objętości w obu przypadkach.
  4. Za pomocą stopera określ czas przemieszczania się bąbelka do górnej granicy płynu.

Zrób to inaczej

  • Wykorzystaj inne ciecze! Znajdź taką, w której bąbelki będą poruszały się najszybciej i taką, w której będą najwolniejsze.

Pytania do doświadczenia

  1. W jakim płynie bąbelki przemieszczały się szybciej?
  2. Co, poza rodzajem płynu ma wpływ na prędkość bąbelka?
  3. Kiedy bąbelki przybierają kształt idealnej kuli, a kiedy inny? Jaki?

Powiązane doświadczenia

10.09.2018

Mikroskop z komórki

Problem do rozwiązania Mikroskop kojarzy się często z zaawansowanym sprzętem stojącym w pracowni biologicznej lub laboratorium. Możesz go jednak zrobić z prostych elementów i zawsze mieć pod ręką! Spis materiałów telefon komórkowy wskaźnik laserowy (najlepiej jego najprostszy model) plastelina nożyczki lub kombinerki Etapy przeprowadzania doświadczenia Rozkręć wskaźnik i z pomocą...
30.09.2019

Cień, półcień i w cieniu

Problem do rozwiązania Podczas doświadczenia klubowicze przekonają się, w jaki sposób powstaje cień. Sprawdzą, czym cień różni się od półcienia oraz co się stanie, gdy wyciętą z kartonu i przymocowaną do patyczka figurę (np. zwierzęcia) – umieszczoną przez nich między ekranem a źródłem światła – oświetlą tylko częściowo lub gdy...
19.06.2018

Kolorowe płomienie – czyli jak powstają fajerwerki

Problem do rozwiązania Dlaczego fajerwerki mają tak wiele kolorów? Czy dodaje się do nich specjalny barwnik? Dlaczego różne substancje umieszczone w płomieniu palnika zabarwiają go na inne kolory? Celem doświadczenia jest sprawdzenie co jest odpowiedzialne za nadawanie barwy racom i fajerwerkom. Doświadczenie ma na celu również zapoznać klubowiczów z kolorami...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.