Połowa soczewki

Cel doświadczenia:

W wielu miejscach stosujemy soczewki, patrzymy przez okulary, oglądamy coś przez lupę. W doświadczeniu przekonamy się, co się dzieje jak zakryjemy połowę soczewki.

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-08-10

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

W wielu miejscach stosujemy soczewki, patrzymy przez okulary, oglądamy coś przez lupę. W doświadczeniu przekonamy się, co się dzieje jak zakryjemy połowę soczewki.

Spis materiałów

  1. źródło światła np. lampka z żarówką,
  2. lupa z rączką lub soczewka skupiająca
  3. ciemny papier
  4. kolorowe filtry (kolorowe folie)
  5. taśma klejąca

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Ustaw lampkę by świeciła na ścianę.
  2. Wstaw przed lampkę lupę.
  3. Następnie zaklej czarnym papierem połowę soczewki,
  4. Ponownie wstaw przed lampkę.
  5. Obserwuj powstający obraz.

Pytania do doświadczenia

  1. Czy powstanie obraz przez połowę soczewki?
  2. Jaka będzie jasność powstającego obrazu?
  3. A jak zakleisz 3/4 soczewki, co wówczas się stanie?
  4. Czy miejsce zakrycia soczewki ma znaczenie? Co się stanie, jak zakryjesz sam środek?
  5. Co się stanie jak soczewkę zasłonisz kolorowymi, pół-przezroczystymi filtrami?

Interpretacje wyników

W lupie występują soczewki skupiające, oznacza to, że jeśli będziemy na nie świecić równoległymi promieniami światła (w przybliżeniu stanie się tak, jeśli ustawimy źródło światła stosunkowo daleko od soczewki), to soczewka skupi je w jednym miejscu. Jeśli chcesz przeprowadzić symulację komputerową biegu promieni świetlnych świetnie nadaje się do tego Ray Optics Simulator [dostęp 24.06.2025].

Ciekawostki

  1. Okulary towarzyszą człowiekowi już prawie tysiąc lat. Pierwsze informacje o cudownych właściwościach urządzeń, które z opisu przypominały okulary pochodzą z X wiecznych Chin.
  2. Pochodzenia okularów, czasu ich wynalezienia oraz wynalazcy nie można jednoznacznie określić. Pierwsza zachowana wzmianka o okularach w Europie jest z marca 1317 roku z Włoch. Były one wtedy nazywane „oglarios de vitro” (okulary ze szkłami szklanymi). Od tego czasu zaczęła się masowa produkcja okularów.

Powiązane doświadczenia

19.06.2018

Czy wszystkie ptaki latają?

Problem do rozwiązania Jaki kształt powinno mieć skrzydło ptaka, żeby unieść go w powietrze? Co to znaczy, że coś ma „opływowy kształt”? Spis materiałów słomka tasiemka pusty karton (po mleku, soku) jajko dwie kartki Etapy przeprowadzania doświadczenia Przyklej tasiemkę do końca słomki Dmuchnij przez słomkę- tasiemka powinna łopotać Dmuchnij przez...
19.09.2018

Hodowanie rzeżuchy

Problem do rozwiązania Czy masz dryg do hodowli roślin? Każdy krzaczek, pnącze i kwiatek rozkwita pod Twoją opieką?  A może odwrotnie? Może wszystkie organizmy rosnące w doniczkach z niewiadomych powodów usychają, gdy tylko zaczynasz się nimi zajmować? Od czego zależy szybkość wzrostu roślin? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić kilka ważnych...
22.02.2019

Efekt Stroopa

Problem do rozwiązania Umiesz nazwać podstawowe kolory? Jak myślisz, jak szybko jesteś w stanie zareagować i nazwać dany kolor? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić, co wpływa na Twój czas reakcji! Spis materiałów Kartka z 2 zestawami kolorów – załącznik Etapy przeprowadzania doświadczenia Jak najszybciej powiedz, jakimi kolorami zapisane są słowa...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.