Koniec z puszką

Cel doświadczenia:

Co się dzieje z powietrzem przy szybkim obniżeniu jego temperatury? Czy może to być groźne? A może da się to jakoś wykorzystać? Na pewno sprawdzisz to w tym doświadczeniu!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-11

Autor:

Iwo Maciak

Problem do rozwiązania

Co się dzieje z powietrzem przy szybkim obniżeniu jego temperatury? Czy może to być groźne? A może da się to jakoś wykorzystać? Na pewno sprawdzisz to w tym doświadczeniu!

Spis materiałów

  1. aluminiowa puszka po napoju
  2. wiadro lub miska
  3. palnik gazowy
  4. metalowe obcęgi (szczypce do trzymania puszki)
  5. zimna woda
  6. zapałki
  7. gruba rękawica kuchenna lub ogrodnicza
  8. okulary ochronne

Etapy przeprowadzania doświadczenia

!!!UWAGA!!! Doświadczenie z otwartym ogniem i wrzącą wodą! Użyj środków ochrony osobistej – okularów ochronnych i rękawic.

  1. Do pustej puszki nalej trochę wody (około 0,5 cm wysokości naczynia).
  2. Wiadro lub miskę wypełnij w ¾ pojemności zimną wodą.
  3. Chwyć puszkę za pomocą szczypiec i umieść ją nad płomieniem palnika. Trzymaj ją, aż woda w jej środku zacznie wrzeć, a z puszki zacznie wydobywać się para. Pamiętaj, że zarówno płomień palnika, jak i para są bardzo gorące – bądź ostrożny.
  4. Gdy woda się zagotuje, ciągle trzymając puszkę szczypcami, zwinnym i szybkim ruchem włóż ją do wiadra z zimną wodą. Ważne jest, żeby zanurzyć ją całkowicie, w pozycji pionowej otworem do dołu.
  5. Przytrzymaj puszkę kilka sekund i uważnie ją obserwuj.

Zrób to inaczej

  • Co się stanie, jeśli woda w wiadrze przed włożeniem do niego puszki, będzie gorąca?
  • Spróbuj przeprowadzić eksperyment tak, aby obserwowane zjawisko było silniejsze i głośniejsze.

Pytania do doświadczenia

  1. Co się stało z puszką? Co spowodowało taki efekt?
  2. Czy jeśli włożysz puszkę do ciepłej wody efekt będzie ten sam?
  3. Jak różnice temperatur wpływają na nasz organizm?

Powiązane doświadczenia

19.06.2018

Kolorowe prążki w galaretce

Problem do rozwiązania Na podstawie obserwacji wyników eksperymentu można się przekonać, jaki wpływ na transmisję światła spolaryzowanego mają wewnętrzne naprężenia w prześwietlanym materiale. Spis materiałów Małe plastikowe lub szklane naczynie o objętości około 100 ml – koniecznie przeźroczyste (najlepiej w kształcie prostopadłościanu) Żelatyna spożywcza Woda Dwa polaryzatory liniowe (mogą być...
03.08.2018

Ciepło-zimno!

Problem do rozwiązania Czy możliwe jest pochłanianie ciepła z otoczenia podczas rozpuszczania substancji? Czy możliwe jest wydzielania ciepła do otoczenia podczas rozpuszczania substancji? Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z jednym ze sposobów wymiany energii między układem a otoczeniem oraz kształtować umiejętność rozróżniania reakcji egzo- i endotermicznych. Spis materiałów Soda...
10.08.2018

Mikro-zoo

Problem do rozwiązania Bakterie są za małe, żeby je zobaczyć gołym okiem. Więc w jaki sposób hodują je naukowcy w laboratoriach? W tym doświadczeniu możesz wczuć się w mikrobiologa i wyhodować własne bakterie. Spis materiałów Przepis na 5-7 porcji: 250 ml wody 1 kostka rosołowa (można zastosować różne, polecam zacząć...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.