Kolorowy wulkan

Cel doświadczenia:

Jak zachowują się płyny o różnej temperaturze w zetknięciu ze sobą? Co powoduje ich ruchy? Gdzie możesz zaobserwować takie zjawiska? Na przykład w tym doświadczeniu!

Problem do rozwiązania

Jak zachowują się płyny o różnej temperaturze w zetknięciu ze sobą? Co powoduje ich ruchy? Gdzie możesz zaobserwować takie zjawiska? Na przykład w tym doświadczeniu!

Spis materiałów

  1. garnek/wiadro
  2. butelka szklana
  3. woda
  4. kamyki
  5. farby/barwnik spożywczy
  6. słomka/pipeta
  7. gruba rękawica kuchenna lub ogrodnicza

Etapy przeprowadzania doświadczenia

!!!UWAGA!!! Jeśli butelka będzie wykonana ze szkła o niskiej jakości może pęknąć! Zachowaj ostrożność. Najlepiej użyj do przenoszenia butelki grubej rękawicy kuchennej lub ogrodniczej.

  1. Do butelki wrzuć kilka kamyków, następnie nalej do niej gorącej wody.
  2. Wpuść kilka kropel farby albo barwnika spożywczego.
  3. Napełnij wiadro zimną wodą i włóż do niego butelkę, tak aby cała znalazła się pod wodą.
  4. Obserwuj, co się stanie.

Zrób to inaczej

  • Zamiast zimnej gorącej wody wlej do butelki zimną. Czy efekt jest taki sam?

Pytania do doświadczenia

  1. Co się stało z wodą znajdującą się w butelce?
  2. Czy temperatura wody w butelce i wiadrze po kilku minutach jest taka sama?

Powiązane doświadczenia

19.06.2018

Glutek, czyli sieciowanie polimerów

Problem do rozwiązania Celem doświadczenia jest przygotowanie rozciągliwego materiału plastycznego w wyniku sieciowania polimeru, którym jest alkohol poliwinylowy. Celem eksperymentu jest również zapoznanie klubowiczów z samym zjawiskiem sieciowania oraz zmianą właściwości usieciowanych materiałów. Przygotowana plastyczna masy, która jest efektem końcowym zadania rozwija dodatkowo kreatywność oraz zdolności manualne. Spis materiałów Płyn...
22.02.2019

Niepalny papier

Problem do rozwiązania Niepalny papier – jak to możliwe? Spis materiałów 2 kartki papieru linijka ołówek nożyczki 8 spinaczy biurowych świeczka zapałki woda Etapy przeprowadzania doświadczenia Z kartek wytnij dwa kwadraty o boku 12 cm. Złóż je w identyczne pojemniki, ścianki zepnij spinaczami, żeby w trakcie doświadczenia się nie rozłożyły.
19.09.2018

Łapacze snów

Problem do rozwiązania Jak to się dzieje, że nawet na zatłoczonym, głośnym korytarzu, gdzie rozmawia wiele osób często jesteś w stanie wychwycić, kiedy ktoś wypowiada Twoje imię? Czy łatwiej jesteś w stanie wychwycić słowa wypowiadane przez dziewczyny czy przez chłopaków? Spis materiałów minimum 4 uczestników kilka różnych wycinków z gazet,...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.