Hodowanie rzeżuchy

Cel doświadczenia:

Czy masz dryg do hodowli roślin? Każdy krzaczek, pnącze i kwiatek rozkwita pod Twoją opieką? A może odwrotnie? Może wszystkie organizmy rosnące w doniczkach z niewiadomych powodów usychają, gdy tylko zaczynasz się nimi zajmować? Od czego zależy szybkość wzrostu roślin? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić kilka ważnych parametrów!

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-09-19

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Czy masz dryg do hodowli roślin? Każdy krzaczek, pnącze i kwiatek rozkwita pod Twoją opieką?  A może odwrotnie? Może wszystkie organizmy rosnące w doniczkach z niewiadomych powodów usychają, gdy tylko zaczynasz się nimi zajmować? Od czego zależy szybkość wzrostu roślin? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić kilka ważnych parametrów!

Spis materiałów

  1. nasiona rzeżuchy
  2. flamaster wodoodporny
  3. woda destylowana
  4. sól kuchenna
  5. soda oczyszczona
  6. ocet
  7. woda mineralna niegazowana
  8. nawóz do kwiatów
  9. wata
  10. sześć plastikowych talerzyków lub innych płaskich naczyń
  11. sześć plastikowych butelek lub innych pojemników

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Oznacz talerzyki oraz butelki numerami od 1 do 6.
  2. Talerzyki wyłóż watą i zmocz ją niewielką ilością wody destylowanej.
  3. Na każdym talerzu połóż jednakową liczbę nasion rzeżuchy (np. po trzydzieści).
  4. Talerzyki odstaw w ciepłe i nasłonecznione miejsce.
  5. Przygotuj roztwory do podlewania rzeżuchy. W tym celu:
    • do butelki nr 1 wlej wodę destylowaną,
    • do butelki nr 2 wlej wodę destylowaną i wsyp łyżeczkę soli kuchennej,
    • do butelki nr 3 wlej wodę destylowaną i wsyp łyżeczkę sody oczyszczonej,
    • do butelki nr 4 wlej wodę destylowaną i trzy łyżeczki octu,
    • do butelki nr 5 wlej niegazowaną wodę mineralną,
    • do butelki nr 6 wlej nawóz do kwiatów (przygotuj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu).
  6. Codziennie podlewaj rzeżuchę poszczególnymi roztworami. Rzeżuchę na talerzu nr 1 podlej roztworem nr 1, rzeżuchę na talerzyku nr 2 – roztworem nr 2 itd.
  7. Obserwuj, co dzieje się z nasionami przez kilka kolejnych dni.

Zrób to inaczej

  • Przygotowane w doświadczeniu roztwory wlej do słoików i wstaw do każdego z nich ścięty kwiat. Obserwuj, co się dzieje z roślinami w trakcie kolejnych dni.
  • Wykonaj jeszcze raz doświadczenie „Hodowanie rzeżuchy”, jednak tym razem użyj roztworów o różnych stężeniach. Możesz też zastosować inne substancje, np. środek do czyszczenia rur, kwasek cytrynowy itd.

Pytania do doświadczenia

  1. Czym różnią się wyhodowane rośliny?
  2. Jaki wpływ na wzrost roślin mają substancje, którymi podlewałeś rzeżuchę? Które substancje wspomagały, a które hamowały wzrost roślin?
  3. Czym różnią się roztwory przygotowane do podlewania rzeżuchy?

Powiązane doświadczenia

02.08.2018

Przyssany jak ślimak

Problem do rozwiązania Ślimaki zamieszkują obszary wodne przemieszczają się dzięki ruchom płetwy. Natomiast lądowe poruszają się dzięki falującym skurczom podeszwy. Płynność ich ruchu zapewnia śluz produkowany przez odpowiednie gruczoły. Zasymulowanie ruchu ślimaka pozwoli poznać tajniki jego poruszania się. Spis materiałów 3-5 przyssawek różnych typów do wieszania ręczników (może być ich...
24.01.2020

Osmozowe granie

Problem do rozwiązania Celem doświadczenia jest zaobserwowanie zjawiska osmozy, czyli w tym wypadku przenikania przez błony półprzepuszczalne cząsteczek wody do wnętrza nasion, co powoduje ich pęcznienie. Wskazówki dla opiekuna Podczas doświadczenia można realizować elementy Podstawy Programowej wychowania przedszkolnego: Obszar I, pkt 6, 7 Obszar III, pkt 9 Obszar IV,...
11.02.2020

Zagięta wieża

Problem do rozwiązania Duże ciężary wymagają mocnych podpór. Ale czy zawsze „mocne” konstrukcje muszą być duże i masywne? W tym doświadczeniu klubowicze sprawdzą, kiedy i dlaczego cienkie podpory są wystarczające do udźwignięcia obiektów o wielkiej masie. Wskazówki dla opiekuna Podczas doświadczenia można realizować elementy Podstawy Programowej wychowania przedszkolnego: Obszar...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.