Guma do żucia

Cel doświadczenia:

Guma do żucia jest powszechnym produktem spożywczym, ale jeśli by się tak nad nią zastanowić, to ma dość niesamowite właściwości. Jak to się dzieje, że nawet po pół godzinie żucia jej nie trawimy? Z czego w takim razie jest zbudowana i jakie ma inne właściwości?

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-09-11

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Guma do żucia jest powszechnym produktem spożywczym, ale jeśli by się tak nad nią zastanowić, to ma dość niesamowite właściwości. Jak to się dzieje, że nawet po pół godzinie żucia jej nie trawimy? Z czego w takim razie jest zbudowana i jakie ma inne właściwości?

Spis materiałów

  1. guma do żucia (różne rodzaje)
  2. lód w kostkach
  3. gorąca woda
  4. nóż i deska do krojenia
  5. lupa
  6. ocet
  7. sok z cytryny
  8. soda oczyszczona
  9. proszek do prania
  10. sok z czerwonej kapusty
  11. kubeczki
  12. pipety (lub słomki)

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Obejrzyj gumę do żucia pod lupą. Zbadaj też jej twardość, kruchość, wytrzymałość na zgniatanie, rozciąganie i przecinanie nożem. Zanotuj obserwacje.
  2. Sprawdź, co się dzieje z gumą po kilku minutach żucia. Zbadaj powtórnie parametry z pierwszego punktu.
  3. Przygotuj sześć jednakowych pojemników z niewielką ilością (kolejno):
    1. octu,
    2. soku z cytryny
    3. roztworu sody oczyszczonej
    4. roztworu proszku do prania
    5. wrzątku
    6. wody z lodem
  4. Do każdego kubeczka wlej nieco soku z czerwonej kapusty – tyle, żeby kolor roztworu był wyraźny.
  5. Do kubeczków wrzuć jednakowe próbki lekko rozżutej gumy do żucia. Po kilkunastu minutach oceń kolor soku z czerwonej kapusty w każdym kubeczku.
  6. Wyjmij gumy z kubeczków i ponownie zbadaj ich parametry.

Zrób to inaczej

  • Zamiast gumy do żucia użyj gumkę recepturkę lub gumkę do ścierania (tych nie należy przed eksperymentem żuć!).

Pytania do doświadczenia

  1. Jak temperatura wpływa na właściwości gumy?
  2. Jak pH roztworu wpływa na właściwości gumy?
  3. Czy guma do żucia zmienia odczyn badanych roztworów?
  4. Z czego składa się guma do żucia?

Powiązane doświadczenia

11.12.2018

Wyścig bąbelków

Problem do rozwiązania Słowo „bąbelki” może nie brzmieć bardzo naukowo, niemniej obserwacja i analiza ich ruchu może dać nam wiele informacji na temat złożonych właściwości fizycznych. A przy tym doświadczenia te są niezwykle satysfakcjonujące do wykonywania! Spis materiałów rurki bezbarwne (giętkie lub sztywne (poeksperymentuj z rurkami o różnych średnicach) strzykawki...
19.09.2018

Igielny kompas

Problem do rozwiązania Jak to się dzieje, że kompas wskazuje północ? Jak za pomocą magnesu i igły wyznaczyć kierunki świata? Spis materiałów głębokie naczynie (nie może być stalowe) płaski liść lub korek od wina igła lub agrafka lub szpilka woda magnes neodymowy Etapy przeprowadzania doświadczenia Nalej wodę do naczynia. Na...
02.08.2018

Szyszka – wskaźnik wilgotności

Problem do rozwiązania Przechodząc obok drzew iglastych warto przyjrzeć się ich szyszkom. Zarówno te jeszcze na drzewie i te pod nim mogą być otwarte lub zamknięte. Poniższe doświadczenie wyjaśni, dlaczego tak się dzieje. Spis materiałów po 2 podobne wielkością szyszki różnych gatunków drzew iglastych naczynie z wodą zegarek Etapy przeprowadzania...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.