Szyszka – wskaźnik wilgotności

Cel doświadczenia:

Przechodząc obok drzew iglastych warto przyjrzeć się ich szyszkom. Zarówno te jeszcze na drzewie i te pod nim mogą być otwarte lub zamknięte. Poniższe doświadczenie wyjaśni, dlaczego tak się dzieje.

Problem do rozwiązania

Przechodząc obok drzew iglastych warto przyjrzeć się ich szyszkom. Zarówno te jeszcze na drzewie i te pod nim mogą być otwarte lub zamknięte. Poniższe doświadczenie wyjaśni, dlaczego tak się dzieje.

Spis materiałów

  1. po 2 podobne wielkością szyszki różnych gatunków drzew iglastych
  2. naczynie z wodą
  3. zegarek

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Po jednej zebranej szyszce różnych gatunków zamocz w wodzie.
  2. Pozostałe zostaw suche niedaleko naczynia.
  3. Obserwuj jak zmienia się wygląd szyszek.
  4. Dla lepszej obserwacji zmian możesz robisz dziennik fotograficzny. Zapisuj, po jakim czasie od zamoczenia robisz zdjęcie.
  5. Porównaj ich wygląd z suchymi szyszkami.
  6. Połóż mokre szyszki w ciepłym miejscu i sprawdź, po jakim czasie wrócą do pierwotnego wyglądu.

Pytania do doświadczenia

  1. W jakich jednostkach podaje się wilgotność powietrza?
  2. Czy szyszki różnych gatunków drzew reagują na wilgotność się tak samo?
  3. Czy tyle samo czasu zajęło zamykanie się szyszki, co jej ponowne otwieranie?

Interpretacje wyników

Szyszki się zamykają, kiedy jest wilgotno. Natomiast, kiedy jest ciepło i sucho otwierają się. Zatem szyszka jest naturalnym czujnikiem wilgotności powietrza, czyli higrometrem. Łuski zewnętrzne reagują na wilgoć pęczniejąc, dzięki czemu szyszka się zamyka.

Ciekawostki

  1. Łuski szyszek zamykają się przed deszczem by chronić znajdujące się w środku nasiona.
  2. Z otwartej szyszki wiatr wydmuchuje nasiona, dzięki czemu nasiona wędrują na nowe miejsca.
  3. Ryż ma właściwości higroskopijne, dlatego jest dobrym domowym sposobem na pozbycie się wilgoci.

Powiązane doświadczenia

03.08.2018

Woda gazowana

Problem do rozwiązania Co jest niezbędne do przeprowadzenia procesu rozkładu wody? Jakie gazy mogą wydzielać się wokół przewodów pełniących rolę elektrod? Czy szybkość wydzielania gazów na elektrodach jest taka sama? Czy wokół elektrod obserwowane są inne zmiany oprócz wydzielania gazów? Czy szybkość elektrolizy w wodzie destylowanej jest taka sama jak...
26.10.2019

Czy rośliny produkują śmieci?

Problem do rozwiązania Zazwyczaj mikroskopowanie kojarzy się nam z duża precyzją wykonywanych czynności, drogim sprzętem. Doświadczenie to pokazuje, że przygotowanie preparatu i obserwacja nie są skomplikowane. Wręcz przeciwnie klubowicze, nawet najmłodsi, szybko odszukają ciekawe elementy budowy cebuli widziane pod lupą, czy mikroskopem. Spis materiałów 1. cebula jadalna, cebula odmiana czerwona...
19.06.2018

Kolorowe prążki w galaretce

Problem do rozwiązania Na podstawie obserwacji wyników eksperymentu można się przekonać, jaki wpływ na transmisję światła spolaryzowanego mają wewnętrzne naprężenia w prześwietlanym materiale. Spis materiałów Małe plastikowe lub szklane naczynie o objętości około 100 ml – koniecznie przeźroczyste (najlepiej w kształcie prostopadłościanu) Żelatyna spożywcza Woda Dwa polaryzatory liniowe (mogą być...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.