Czy Ziemia nosi płaszcz?

Cel doświadczenia:

Co wspólnego ma lepkość płynów z płaszczem Ziemi? Dzięki temu doświadczeniu dowiesz się więcej nie tylko o lepkości płynów, ale również o budowie Ziemi.

Problem do rozwiązania

Co wspólnego ma lepkość płynów z płaszczem Ziemi?  Dzięki temu doświadczeniu dowiesz się więcej nie tylko o lepkości płynów, ale również o budowie Ziemi.

Spis materiałów

  1. kilka słoików 0,5 litrowych
  2. korki od wina/ zakrętka od butelki/ kapsel (sprawdź różne przedmioty)
  3. woda
  4. płynny miód
  5. syrop klonowy
  6. syrop malinowy
  7. sok pomarańczowy
  8. stoper
  9. cerata/zabezpieczenie stołu

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Do każdego ze słoików wlej inną ciecz.
  2. Włóż korki na dno do dwóch wybranych słoików, puść je i obserwuj, co się z nimi dzieje.
  3. Następnie kolejno do pozostałych słoików wkładaj korki/inne przedmioty i spisz obserwacje.
  4. Wylej na zabezpieczony stół/blat najpierw wodę, później syrop, miód. Zaznacz miejsce rozlania i zmierz czas rozprzestrzeniania się płynu. Porównaj wyniki.

Pytania do doświadczenia

  1. Co sprawia, że przedmioty wynurzają się z różną szybkością?
  2. Z jaką prędkością poruszają się płyty tektoniczne?

Interpretacje wyników

Woda ma małą lepkość (co wpływa na to, że szybko się rozlewa), syrop wysoką. Ciecz wywiera ciśnienie na przedmiot, gdy puszczamy korek wynurza się on pod wpływem działania siły wyporu.

Ciekawostki

Zewnętrzna stopiona część płaszcza Ziemi przypomina lepki miód, po niej pływają kontynenty. Skorupa ziemska naciska na płaszcz. Tam, gdzie znajdują się góry i lądy, na płaszcz Ziemi naciska ogromny ciężar. Skorupa ziemska składa się z olbrzymich płyt tektonicznych, które poruszają się po lepkim wnętrzu Ziemi.

Powiązane doświadczenia

02.08.2018

Tworzywa sztuczne od krowy

Problem do rozwiązania Czy możliwe jest przygotowanie tworzywa sztucznego z mleka? W jaki sposób oddzielić potrzebne w tym celu białko? Eksperyment ma na celu zapoznać uczestnika z najważniejszym i głównym białkiem występującym w mleku – kazeiną, ze zjawiskiem koagulacji oraz pojęciem naturalnych polimerów. Spis materiałów Mleko 0.5l Ocet Barwniki Kuchenka...
03.08.2018

Woda gazowana

Problem do rozwiązania Co jest niezbędne do przeprowadzenia procesu rozkładu wody? Jakie gazy mogą wydzielać się wokół przewodów pełniących rolę elektrod? Czy szybkość wydzielania gazów na elektrodach jest taka sama? Czy wokół elektrod obserwowane są inne zmiany oprócz wydzielania gazów? Czy szybkość elektrolizy w wodzie destylowanej jest taka sama jak...
02.08.2018

Spinner

Problem do rozwiązania Jaka jest funkcja łożyska? Jak działa? Dlaczego jest tak powszechnie używane? Na te pytania odpowiesz konstruując spinnera! Spis materiałów Doświadczenie 1(do wykonania 1 spinnera): Łożysko o średnicy 1,5-2 cm (w sklepie z artykułami metalowymi lub w Internecie za około 3 zł, można je wymontować ze wszystkiego co...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.