Trójwymiarowe farby

Cel doświadczenia:

Celem doświadczenia jest wykorzystanie masy solnej (właściwości skrobi) do przygotowania materiału plastycznego służącego do tworzenia rysunków trójwymiarowych. Zadanie to rozwija kreatywność oraz zdolności manualne. W jaki sposób stworzyć wyjątkowe rysunki z efektem 3D?

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-06-19

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Celem doświadczenia jest wykorzystanie masy solnej (właściwości skrobi) do przygotowania materiału plastycznego służącego do tworzenia rysunków trójwymiarowych. Zadanie to rozwija kreatywność oraz zdolności manualne. W jaki sposób stworzyć wyjątkowe rysunki z efektem 3D?

Spis materiałów

  1. Letnia woda
  2. Mąka ziemniaczana
  3. Sól
  4. Barwniki spożywcze
  5. Talerzyki/miseczki plastikowe lub szklane
  6. Patyczki np. do szaszłyków
  7. Kuchenka mikrofalowa

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Przygotuj szklankę wody, soli oraz mąki. Wymieszaj ze sobą sól i mąkę a następnie dolej wody. W zależności od ilości kolorów, które chcesz uzyskać lub ilości rysunków można zwiększyć ilości składników. 
  2. Wytworzoną masę podziel i umieść w oddzielnych talerzykach lub miskach. Każdej z porcji nadaj inny kolor poprzez zmieszanie jej z barwnikiem spożywczym.
  3. Wytworzoną farbę nanoś na kartkę za pomocą patyczka, pędzelka lub innego narzędzia (dowolność). Obserwuj strukturę farby.
  4. Rysunek umieść w kuchence mikrofalowej na około pół minuty. Obserwuj strukturę farby.

Pytania do doświadczenia

  1. Jak zmienia się rozpuszczalność skrobi w zimnej i gorącej wodzie? 
  2. Jak do wytworzenia trójwymiarowych obrazów wykorzystać masę solną i właściwości skrobi?

Interpretacje wyników

Masa solna zawierająca wodę jest płynna i plastyczna natomiast podczas wypiekania zmienia się jej struktura. Głównym składnikiem mąki jest skrobia, czyli związek złożony z wielu cząsteczek cukru połączonych w długie łańcuchy, które w wodzie tworzą zawiesinę. Pod wpływem działania wysokiej temperatury masa unosi się (pęcznieje), wysycha i twardnieje tworząc efekt trójwymiarowy. W wyniku działania podwyższonej temperatury dochodzi do pękania wiązań wodorowych pomiędzy łańcuchami skrobi, a pomiędzy jej łańcuchy wciska się woda. W wyniku naruszenia struktury skrobi jej objętość zdecydowanie się zwiększa. Następnie woda zawarta w wytworzonej masie odparowuje, odległości między poszczególnymi łańcuchami zmniejszają się a masa dzięki temu twardnieje.

Ciekawostki

Syrop skrobiowy to inaczej syrop glukozowo-fruktozowy. Stanowi on zagęszczony wodny roztwór cukrów prostych, glukozy i fruktozy. Powstaje ze skrobi, która przetwarzana jest z użyciem enzymów lub kwasów. Stanowi on popularny, płynnym środek słodzący, stosowany w przemyśle spożywczym.

Powiązane doświadczenia

10.09.2018

Lądowisko dla jajka

Problem do rozwiązania Z jakiej, najwyższej wysokości jesteś w stanie zrzucić jajko, tak, żeby się nie potłukło? Spis materiałów po jednym jajku dla każdej z grup Można wykorzystać dowolne dodatkowe materiały, np. słomki kubki plastikowe taśma klejąca balony kartki papieru Etapy przeprowadzania doświadczenia To zadanie najlepiej wykonywać w zespołach. Niech...
28.10.2019

Czy rośliny mają gruczoły ?

Problem do rozwiązania Znamy gruczoły potowe, jadowe. Struktury występujące u zwierząt. Znamy ich funkcje. Ale, czy rośliny mają gruczoły? Klubowicz zaobserwuje komórki gruczołowe. Pozna substancje, które wydzielają rośliny. Spis materiałów 1. owocostany chmielu zwyczajnego (szyszki chmielu) 2. mikroskop 3. lupa 4. szkiełka podstawowe – 2 sztuki...
02.08.2018

Krem z filtrem

Problem do rozwiązania W opisach kosmetyków (kremów, pomadek) znajduje się informacja, czy dany produkt zawiera filtr UV. Celem doświadczenia jest sprawdzenie, czy w danym kremie lub innym kosmetyku znajduje się właśnie taki filtr. Spis materiałów źródło światła nadfioletowego np. latarka UV, tester do sprawdzania banknotów, lampa UV do utwardzania lakierów...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.