Zatrzymane w ruchu

Cel doświadczenia:

Obserwacja poruszających się obiektów, oświetlanych światłem ze stroboskopu.

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-06-19

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Obserwacja poruszających się obiektów, oświetlanych światłem ze stroboskopu. Znalezienie zależności wyglądu obserwowanego obiektu od częstotliwości błysków stroboskopu.

Spis materiałów

  1. Wiatrak (wentylator)
  2. Stroboskop o regulowanej częstotliwości błysków (do kupienia w marketach budowlanych, sklepach oświetleniowych, w internecie, koszt od 45 zł)
  3. Folia odblaskowa

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Na jednej z łopatek wentylatora naklej folię odblaskową (kawałek o wymiarach mniej więcej 1 cm x 3 cm)
  2. Włącz wiatrak oraz stroboskop
  3. Obserwuj wiatrak oświetlany światłem ze stroboskopu.
  4. Zmieniaj częstotliwość błysków światła w stroboskopie

!!!UWAGA!!! Patrzenie na światło stroboskopowe może u niektórych wywoływać ataki epilepsji!

Pytania do doświadczenia

  1. Powszechnie stosowane świetlówki czy wyświetlacze diodowe również emitują światło w postaci błysków. Dlaczego nie widać ich gołym okiem? W jaki sposób można pokazać, że dane źródło światła jest również „stroboskopem”?
  2. Dlaczego światło stroboskopowe może być niebezpieczne dla człowieka?

Interpretacje wyników

Obiekty wokół nas są widoczne, gdyż albo same emitują światło, albo odbijają (rozpraszają) światło pochodzące z zewnętrznego źródła (np. z żarówki albo ze Słońca).Obracający się wiatrak jest widoczny jedynie w momencie błysku światła ze stroboskopu. Ponieważ błysk ten jest bardzo krótki, to w czasie jego trwania przemieszczenie się łopatek wiatraka jest prawie niezauważalne – rejestrujemy wówczas ich chwilowe położenie. Dodatkowo, jeśli dopasujemy częstotliwość błysków do częstotliwości obrotu wiatraka, jego łopatki w kolejnych błyskach będą zawsze widoczne w tej samej pozycji, co będzie sprawiało wrażenie, że wiatrak się nie kręci. Pasek foli odblaskowej jedynie spotęguje to wrażenie.

Ciekawostki

  1. Światło stroboskopowe może wywoływać u ludzi ataki padaczki.
  2. Efekty stroboskopowe są często wykorzystywane na dyskotekach i w teatrach celu wytworzenia efektu skokowego przemieszczania się postaci (efekt poklatkowy)
  3. Zdjęcia robione w świetle stroboskopowym pozwalają na badanie poszczególnych faz poruszających się obiektów np. kół w samochodzie, ułatwiając tym samym wykrywanie ich wad konstrukcyjnych.

Powiązane doświadczenia

10.09.2018

Granatowy kisiel

Problem do rozwiązania To doświadczenie zastanawia wiele osób. Często spieramy się, dlaczego uzyskujemy takie wyniki. Pojawiają się nam tu pytania: Jak zbudowana jest torebka foliowa? Czym w ogóle jest folia? Co to znaczy, że pojemnik jest szczelny? Przeprowadź to doświadczenie i dołącz do grupy kisielowych myślicieli 🙂 Spis materiałów mąka...
05.09.2018

Ciecz nienewtonowska

Problem do rozwiązania Ciecz nienewtonowska niezmiennie zadziwia i daje radość. Co to jest? Dlaczego nazywana jest nienewtonowską? Wykonaj ja tak, jak w przepisie i sprawdź sam/a! Spis materiałów miska lub miednica mąka ziemniaczana zimna woda Etapy przeprowadzania doświadczenia Do naczynia wsyp mąkę ziemniaczaną a następnie stopniowo dolewaj wodę cały czas...
28.05.2019

Próbkownik

Problem do rozwiązania Do zbierania próbek z obiektów w kosmosie służą łaziki i sondy, które wysyłają agencje kosmiczne. Niektóre mają możliwość powrotu na Ziemię z pobranymi próbkami. Taką misję odbywa obecnie sonda OsirisREX na asteroidę Bennu. Ma ona pobrać próbki i wrócić z nimi na Ziemię we wrześniu 2023 roku.
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.