Spienione rośliny

Cel doświadczenia:

Jakie właściwości ma woda utleniona? Dlaczego polewa się nią czasem rany? Co to znaczy, że jest „utleniona”? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania możesz zacząć od wykonania tego doświadczenia.

Data publikacji:

2018-09-10

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Jakie właściwości ma woda utleniona? Dlaczego polewa się nią czasem rany? Co to znaczy, że jest „utleniona”? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania możesz zacząć od wykonania tego doświadczenia.

 

Spis materiałów

  1. próbki roślin: owoców, warzyw, liści, łodyg, np. jabłka, ziemniaka, pomidora, natki pietruszki, marchewki
  2. przezroczyste pojemniki na próbki
  3. woda utleniona
  4. ewentualnie: krwisty kawałek mięsa, np. wątróbka, mięso pozbawione krwi, np. pierś z kurczaka oraz inne rodzaje, np. ryba.

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Palcami, nożem lub tarką rozdrobnij próbki roślin.
  2. Próbki umieść w pojemnikach. Postaraj się, by każda próbka była podobnej wielkości.
  3. Każdą próbkę zalej wodą utlenioną.
  4. Przez kilka minut obserwuj, co dzieje się na powierzchni próbek.

Zrób to inaczej

  • Jeśli masz do dyspozycji kawałek świeżego, krwistego mięsa, polej go wodą utlenioną. Co obserwujesz? Jak reaguje mięso pozbawione krwi, np. pierś z kurczaka? A ryba?

Pytania do doświadczenia

  1. Co się stało? W których próbkach zaszły zmiany?
  2. Gdzie zaszły największe, a gdzie najmniejsze zmiany? Jak, myślisz, o czym może świadczyć takie zróżnicowanie?
  3. Czy możesz sprawdzić, czym jest powstający produkt?
  4. W których próbkach nie zaszły żadne zmiany? Z czego to może wynikać?

Powiązane doświadczenia

19.06.2018

Trójwymiarowe farby

Problem do rozwiązania Celem doświadczenia jest wykorzystanie masy solnej (właściwości skrobi) do przygotowania materiału plastycznego służącego do tworzenia rysunków trójwymiarowych. Zadanie to rozwija kreatywność oraz zdolności manualne. W jaki sposób stworzyć wyjątkowe rysunki z efektem 3D? Spis materiałów Letnia woda Mąka ziemniaczana Sól Barwniki spożywcze Talerzyki/miseczki plastikowe lub szklane Patyczki...
06.03.2020

Słoikowa soczewka

Problem do rozwiązania Celem doświadczenia jest wykonanie prostych elementów optycznych z butelek, wazonów i słoików wypełnionych cieczami. Wiodące pytania Czy możesz zaufać swoim oczom? Czy wszystko, co widzisz, jest takie, jak je widzisz? Sprawdzanie przedwiedzy klubowiczów Dlaczego ludzie noszą okulary lub soczewki kontaktowe? Co takiego robią okulary z obrazem,...
30.09.2019

Cień, półcień i w cieniu

Problem do rozwiązania Podczas doświadczenia klubowicze przekonają się, w jaki sposób powstaje cień. Sprawdzą, czym cień różni się od półcienia oraz co się stanie, gdy wyciętą z kartonu i przymocowaną do patyczka figurę (np. zwierzęcia) – umieszczoną przez nich między ekranem a źródłem światła – oświetlą tylko częściowo lub gdy...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.