Niepękające balony

Cel doświadczenia:

Dlaczego naciskając na łuk w jednym miejscu, możesz go zburzyć? Przeprowadzając to doświadczenie poćwiczysz umiejętności społeczne oraz dowiesz się więcej o równomiernym rozkładzie sił.

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-08-02

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Dlaczego naciskając na łuk w jednym miejscu, możesz go zburzyć? Przeprowadzając to doświadczenie poćwiczysz umiejętności społeczne oraz dowiesz się więcej o równomiernym rozkładzie sił.

Spis materiałów

  1. balony
  2. deski/palety
  3. krzesło
  4. taśma/klej uniwersalny

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Nadmuchaj jeden balon i usiądź na nim całym ciałem na krześle, zaobserwuj co się dzieje. Następnie stań energicznie jedną nogą na balonie, czy efekt jest taki sam?
  2. Połóż deskę lub paletę na ziemi, połóż na jej całej powierzchni balony (możesz przykleić je taśmą bądź klejem, aby nie uciekały) i nakryj je paletą/deską.
  3. Spróbuj stanąć na palecie/desce w taki sposób, aby żaden balon nie pękł. Jeśli to się już uda zaproś kolegów na platformę i zobacz ile osób może się tam utrzymać bez straty żadnego balona.

Pytania do doświadczenia

  1. W którym miejscu trzeba stanąć na platformie, aby uniknąć pękających balonów?
  2. Co musisz ustalić/przedyskutować z kolegami, aby wykonać doświadczenie?

Interpretacje wyników

Siadając na balonie całym ciałem, rozkładasz siły, dzięki temu balon nie pęka. Tak samo dzieje się z platformą, pod która są balony, jeśli staniesz po jednej stronie, ciężar będzie za duży i balony pod tobą pękną.

Ciekawostki

  1. Stare włoskie lokomotywy oraz szwajcarskie prototypy posiadają konstrukcję dzieloną. Elementy nadwozia połączone są w taki sposób, aby zapewnić im równomierny rozkład nacisków na tor.
  2. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru ciała na końcówkach gwoździ, możesz bezpiecznie położyć na łożu fakira. Bodźce rejestrowane przez twoje ciało są proporcjonalne do ciśnienia. Dlatego nawet ostre gwoździe nie kłują tak bardzo, jeśli jest ich odpowiednio dużo. Kiedy na łoże fakira naciśniesz jedną ręką lub spróbujesz stanąć jedną stopą, to odczujesz dyskomfort.
  3. Hinduscy fakirzy nosili buty naszpikowane gwoździami, aby uodpornić ciało na ból.

Powiązane doświadczenia

19.06.2018

Wzmocnij dźwięk

Problem do rozwiązania Jak lepiej usłyszeć bardzo ciche dźwięki? Spis materiałów Gumowy wąż o długości ok.1,5m – 2m i średnicy ok.1cm Dwa lejki, mogą być różnego wymiaru Zegarek (budzik) wskazówkowy, mechaniczny Taśma klejąca Nożyczki Etapy przeprowadzania doświadczenia Połóż zegarek ok. 2m od siebie. Sprawdź, czy słyszysz tykanie. Za pomocą taśmy...
02.08.2018

Szary jak pomidor

Problem do rozwiązania Czy banan zawsze jest żółty a pomidor czerwony? Od czego zależy widzenie przez nas barw? Czy możemy na to wpłynąć? Spis materiałów Źródła światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, mogą być lampki choinkowe, a jeśli nie masz dostępu, to może być białe światło z nałożonym filtrem z kolorowej...
02.08.2018

Dobrze spakowane

Problem do rozwiązania Każdy, kto pakował się w plecak czy walizkę wie, że od tego jak dobrze poukładamy nasze rzeczy zależy, ile się ich zmieści. W doświadczeniu będzie można sprawdzić, o ile mniej miejsca zajmą elementy dokładnie ułożone na płaszczyźnie i w objętości. Spis materiałów Tacka o wymiarach ok. 15×20...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.