Na czarno czy na biało (się ubrać)?

Cel doświadczenia:

Wyniki eksperymentów pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor ubrań jest lepszy na lato, a jaki na zimę? Będzie można także sprawdzić, jak nagrzewa się woda w morzu a jak piasek na plaży.

Problem do rozwiązania

Wyniki eksperymentów pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor ubrań jest lepszy na lato, a jaki na zimę? Będzie można także sprawdzić, jak nagrzewa się woda w morzu a jak piasek na plaży.

Spis materiałów

  1. Lampa podczerwona lub lampka z żarówką żarową
  2. Czarna kartka np. formatu A4
  3. Biała kartka np. formatu A4
  4. Płaskie naczynie z wodą
  5. Płaskie naczynie z piaskiem

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Połóż obok siebie kartkę białą i czarną;
  2. Oświetlaj równomiernie obie kartki lampą podczerwoną.
  3. Po około 20 sekundach wyłącz lampę.
  4. Ostrożnie sprawdź dłonią, która kartka bardziej się nagrzała czarna czy biała.
  5. Następnie, ustaw blisko siebie naczynia z wodą i piaskiem.
  6. Oświetlaj je jak poprzednio.
  7. Po około 1 minucie wyłącz lampę.
  8. Sprawdź dłonią, co jest cieplejsze: woda czy piasek.

Uwaga: efekt nagrzewania się jest uzależniony od mocy lampy.

Pytania do doświadczenia

  1. W jakim czasie i do jakiej temperatury nagrzewają się inne kolory niż biały i czarny?
  2. Znajdź sposoby pomiaru temperatury nagrzewania się różnych ciał.
  3. Jakie substancje można szybko nagrzać, a jakie potrzebują do tego dużo czasu?
  4. Jaki kolor najdłużej „trzyma” ciepło?

Interpretacje wyników

Czarna kartka, na którą pada światło pochłania światło o wszystkich barwach. Z kolei kartka biała odbija światło na nią padające.

Do ogrzania 1 kg wody o 1 stopień potrzeba ok. pięć razy więcej ciepła niż 1 kg piasku.

Ciekawostki

  1. Woda w oceanach dzięki dużej pojemności cieplnej chroni Ziemię przed nagrzewaniem w dzień i ochłodzeniem w nocy. Dzięki swoim własnością zmniejsza różnicę temperatury pomiędzy dniem i nocą.
  2. Na podstawie badań stwierdzono, że nagrzewanie się wnętrza samochodu nie zależy od koloru karoserii. Tak samo szybko nagrzewa się wnętrze samochodu białego jak i czarnego, ponieważ ciepło do wnętrza dociera się przez okna. Już po 20 minutach w zaparkowanym na słońcu samochodzie z zamkniętymi szybami temperatura wzrasta do 50, a po 40 minutach do 60 st. C.
  3. Słońce może nagrzać wnętrze samochodu do temperatury zagrażającej życiu w ciągu trzydziestu minut nawet przy stosunkowo chłodnej pogodzie.

Powiązane doświadczenia

02.08.2018

Niepękające balony

Problem do rozwiązania Dlaczego naciskając na łuk w jednym miejscu, możesz go zburzyć? Przeprowadzając to doświadczenie poćwiczysz umiejętności społeczne oraz dowiesz się więcej o równomiernym rozkładzie sił. Spis materiałów balony deski/palety krzesło taśma/klej uniwersalny Etapy przeprowadzania doświadczenia Nadmuchaj jeden balon i usiądź na nim całym ciałem na krześle, zaobserwuj co...
02.08.2018

Dźwięki muzyki

Problem do rozwiązania Jak zagrać na rurkach pcw? Co sprawia, że dźwięki są wyższe lub niższe? W tym doświadczeniu zbudujecie własną, uproszczoną wersję organów. Spis materiałów rurki pcw lub inne z twardego materiału, które można łatwo przeciąć (np. walce, na które zawijany jest papier dopakowania prezentów z twardej tektury) kolanka...
19.09.2018

Tajna broń mrówek

Problem do rozwiązania Jak tak małe stworzenia jak mrówki mogą bronić się przed dużymi zwierzętami w lesie, które mogłyby zniszczyć ich mrowisko? Spis materiałów chusteczka higieniczna mrowisko długi drewniany kijek Etapy przeprowadzania doświadczenia Podczas wyprawy do lasu znajdź mrowisko. Podejdź do niego ostrożnie. Do drewnianego patyka przywiąż chusteczkę. Przez 30...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.