Lądowisko dla jajka

Cel doświadczenia:

Z jakiej, najwyższej wysokości jesteś w stanie zrzucić jajko, tak, żeby się nie potłukło?

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-10

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Z jakiej, najwyższej wysokości jesteś w stanie zrzucić jajko, tak, żeby się nie potłukło?

Spis materiałów

  1. po jednym jajku dla każdej z grup

Można wykorzystać dowolne dodatkowe materiały, np.

  1. słomki
  2. kubki plastikowe
  3. taśma klejąca
  4. balony
  5. kartki papieru

Etapy przeprowadzania doświadczenia

To zadanie najlepiej wykonywać w zespołach.

  1. Niech każdy zespół otrzyma ustaloną ilość poszczególnych materiałów, np. 4 słomki, 1 kubeczek, 1 m taśmy, 1 balon, 1 kartkę (i nic więcej!).
  2. Zadaniem każdego zespołu jest zbudowanie z otrzymanych materiałów lądowiska/spadochronu dla jajka.
  3. Każda grupa ma tyle samo czasu.
  4. Po zbudowaniu lądowiska każda grupa ustala, z jakiej wysokości będzie zrzucać jajko (im wyżej, tym lepiej, ale próba uznana jest za udaną tylko wtedy, kiedy jajko po wylądowaniu będzie całe). Ustalcie dokładne zasady i nagrodę dla wygranego zespołu.

Pytania do doświadczenia

  1. Czy udało się choć jednej grupie tak zrzucić jajko, że skorupka nie pękła? Jeśli tak, to jak myślicie, co sprawiło, że jajko upadło w stanie nienaruszonym? Jeśli nie – zastanówcie się, jakie należałoby zbudować lądowisko, by jajko ocalało.
  2. Jak czuliście się, współpracując w grupach? Czy odnaleźliście zadania, w których czuliście się bardziej lub mniej komfortowo (wymyślanie konstrukcji, wykonanie lądowiska – prace manualne, decydowanie o wysokości zrzutu jajka, zrzucanie jajka etc.)?

Powiązane doświadczenia

02.08.2018

Niepękające balony

Problem do rozwiązania Dlaczego naciskając na łuk w jednym miejscu, możesz go zburzyć? Przeprowadzając to doświadczenie poćwiczysz umiejętności społeczne oraz dowiesz się więcej o równomiernym rozkładzie sił. Spis materiałów balony deski/palety krzesło taśma/klej uniwersalny Etapy przeprowadzania doświadczenia Nadmuchaj jeden balon i usiądź na nim całym ciałem na krześle, zaobserwuj co...
10.09.2018

Mieszanka wybuchowa

Problem do rozwiązania Czy Ty już wiesz, co się stanie, kiedy zostanie zmieszany roztwór sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź! Dodatkowo wywar z czerwonej kapusty ma bardzo ciekawe właściwości chemiczne, które można zaobserwować w tym doświadczeniu. Spis materiałów dwa kubki wywar z czerwonej kapusty soda oczyszczona...
02.08.2018

Elektrochemiczne żarłacze

Problem do rozwiązania Czy folia aluminiowa reaguje z roztworem siarczanu miedzi? Jaki jest wpływ soli na pasywowaną (tzn. ochronną warstewkę utworzoną z tlenków glinu na powierzchni glinu, która stanowi barierę ochronną blokując dostęp do jego powierzchni)? Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z szeregiem aktywności metali, czyli ze zjawiskiem wypierania...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.