Genetyka w kuchni

Cel doświadczenia:

Jak gołym okiem zobaczyć składniki komórek? Jakie składniki da się tak zobaczyć? W poniższym doświadczeniu przeprowadzisz izolację DNA, czyli materiału genetycznego, w którym zapisane są wszystkie cechy danego organizmu. Sprawdź, jak wygląda najważniejsza dla każdego życia na Ziemi nić!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Jak gołym okiem zobaczyć składniki komórek? Jakie składniki da się tak zobaczyć? W poniższym doświadczeniu przeprowadzisz izolację DNA, czyli materiału genetycznego, w którym zapisane są wszystkie cechy danego organizmu. Sprawdź, jak wygląda najważniejsza dla każdego życia na Ziemi nić!

Spis materiałów

  1. cebula/pomidor/kiwi/truskawki/ inne
  2. sól kuchenna niejodowana
  3. zimny spirytus (z zamrażarki)
  4. płyn do mycia naczyń
  5. moździerz lub blender
  6. mały lejek
  7. sączek lub filtr do kawy
  8. wykałaczki
  9. woda
  10. naczynia: dwie szklanki, mały garnek, probówka
  11. kostki lodu
  12. nóż
  13. deska do krojenia
  14. łyżeczka
  15. świeży ananas

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Rozpuść jedną łyżeczkę soli w połowie szklanki wody. Do małego garnka wsyp kilka kostek lodu.
  2. Mały kawałek cebuli drobno pokrój w kostkę. Włóż do moździerza i dodaj dwie łyżeczki wody z solą. Ucieraj na gładką masę. Uwaga! Możesz zastosować blender zamiast moździerza. Nalej wtedy od razu więcej wody z solą i miksuj nie dłużej niż 3 sekundy.
  3. Przelej uzyskaną masę do szklanki i dolej wody z solą. Dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń i wymieszaj.
  4. Szklankę z mieszaniną włóż do garnka z lodem. Mieszaj co pewien czas i odczekaj 5 minut, tak aby mieszanina stała się lepka.
  5. Ananasa pokrój w kostkę i wyciśnij z niego sok. Dodaj kilka kropli soku ze świeżego ananasa do mieszaniny.
  6. Do lejka włóż sączek i nóżkę lejka umieść w probówce. Przefiltruj mieszaninę wyjętą z lodu (tak, by w probówce znalazło się około 5 ml płynu). Usuń lejek.
  7. Do probówki wlej delikatnie około 5 ml (łyżeczkę) zmrożonego spirytusu. Nie mieszaj zawartości probówki!

Pytania do doświadczenia

  1. Co dzieje się w miejscu, gdzie spirytus styka się z mieszaniną?
  2. Sprawdź, z czego zbudowana jest błona komórkowa, i zastanów się, w jakim celu w tym eksperymencie używa się płynu do mycia naczyń.
  3. Co zaobserwowałeś/aś? Co to może być?
  4. Po co w doświadczeniu używana jest sól?
  5. Dlaczego doświadczenie wykonujesz na lodzie?

Powiązane doświadczenia

05.09.2018

Gleba glebie nie równa

Problem do rozwiązania Czym mogą się między sobą różnić próbki gleb? Od czego zależą te różnice? Po co je badać? Zmierz się z tymi pytaniami w tym geologicznym doświadczeniu! Spis materiałów tacka tekturowa łopatka lupa kwasomierz glebowy (zawiera płyn do badania pH gleby zwany płynem Helliga) notatnik ołówek marker permanentny...
19.06.2018

Glutek, czyli sieciowanie polimerów

Problem do rozwiązania Celem doświadczenia jest przygotowanie rozciągliwego materiału plastycznego w wyniku sieciowania polimeru, którym jest alkohol poliwinylowy. Celem eksperymentu jest również zapoznanie klubowiczów z samym zjawiskiem sieciowania oraz zmianą właściwości usieciowanych materiałów. Przygotowana plastyczna masy, która jest efektem końcowym zadania rozwija dodatkowo kreatywność oraz zdolności manualne. Spis materiałów Płyn...
10.09.2018

Spienione rośliny

Problem do rozwiązania Jakie właściwości ma woda utleniona? Dlaczego polewa się nią czasem rany? Co to znaczy, że jest „utleniona”? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania możesz zacząć od wykonania tego doświadczenia.   Spis materiałów próbki roślin: owoców, warzyw, liści, łodyg, np. jabłka, ziemniaka, pomidora, natki pietruszki, marchewki przezroczyste pojemniki na...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.